Aktualności

Świadek przyrody

data publikacji: 09/02/2023

KATEGORIA: Środowisko

Te drzewa, z uwagi na ich zamarcie i opadające konary stanowiące zagrożenie, zostały usunięte. Z inicjatywy mieszkańców, ze względu na odpowiedni gatunek i stan pni oraz swoją wartość przyrodniczą nie zostały jednak usunięte w całości. Usunięto koronę drzew, a pień zachowano jako tzw. „świadka przyrody”, do jego biologicznej śmierci i naturalnego rozkładu.

Pozostawianie martwego drewna sprzyja ochronie różnorodności biologicznej. Wraz ze śmiercią drzewa nagromadzone w nim makro- i mikroelementy rozpoczynają powolny powrót do obiegu w przyrodzie. Martwa materia organiczna stwarza korzystne warunki rozwoju grzybów, glonów czy porostów. Próchniejące drzewa bardzo chętnie wykorzystują płazy, gady, ptaki i drobne ssaki jako schronienie, miejsce ukrycia, żerowania, czy zimowania.

W ten sposób pnie drzew będą przypominały mieszkańcom o dawnej świetności i dodatkowo będą służyły owadom, ptakom, grzybom czy porostom.

Na zdjęciu dwa drzewa bez liści, po lewej stronie fragment korony drzewa z zielonymi liśćmi. Za nimi murowany płot, otwarta brama automatyczna. Za nią dom. Nad nimi błękitne niebo.
Na zdjęciu pień drzewa, z usuniętą koroną. Na nim tabliczka informująca o świadku przyrody. Za drzewem fragment murowanego płotu, obok wybrukowany podjazd. Po lewej stronie żywopłot, za nim pomarańczowy dom i drzewa, po prawej dom. Nad nimi błękitne niebo.

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!