Aktualności

Gminny Punkt Elektroodpadów (GPE)

data publikacji: 08/11/2022

KATEGORIA: Środowisko

Zastanawiasz się, co zrobić ze starymi bateriami, przepalonymi żarówkami, drobną elektroniką lub przeterminowanymi lekami?

Urząd Gminy Rokietnica uruchomił punkt, gdzie można je wrzucić.

W Rokietnicy, w pobliżu Rokietnickiego Ośrodka Sportu i Gminnej Biblioteki przy ul. Szamotulskiej 29, zainstalowany został Gminny Punkt Elektroodpadów (GPE). Najważniejszą funkcją GPE jest zbiórka elektroodpadów, i to od razu z podziałem na siedem rodzajów. Na urządzenie składa się bowiem siedem tub o pojemności 33 litry każda, do których wrzuca się poszczególne rodzaje elektroodpadów.

Można w nim umieszczać drobną elektronikę, baterie, żarówki, płyty CD/DVD, tonery oraz stare telefony komórkowe, ładowarki i przeterminowane leki. Każda tuba posiada otwór wrzutowy
w odpowiednim kształcie i z odpowiednim symbolem. Urządzenia zbudowane są w taki sposób, aby odpady nie zagrażały środowisku. Dodatkowo pojemnik do wrzucania zużytych żarówek wypełniony jest specjalnym materiałem zapobiegającym ich potłuczeniu.

Gminny Punkt Elektroodpadów to widoczne i skuteczne narzędzie do informowania, propagowania i uświadamiania, że elektroodpady są niebezpieczne i nie można ich wyrzucać razem z pozostałymi odpadami. Elektrośmieci zagrażają środowisku, ponieważ zawierają liczne substancje szkodliwe oraz trujące. Nowo zamontowane urządzenie pozwoli na właściwą utylizację drobnych elektroodpadów.

Zapraszamy Mieszkańców Gminy Rokietnica do korzystania z Gminnego Punku Elektroodpadów.

Referat Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Rokietnica

Na zdjęciu Gminny Punkt Elektrośmieci - urządzenie składające się z dużej, ciemnoszarej gabloty, w której na ciemnozielonej grafice znajduje się tekst: Dystrybutor: KAZAR POLSKA Sp. z o.o. www.kazarpolska.pl. Niżej logotyp Rokietnica gmina perspektyw i napis Gminny Punkt Elektroodpadów. Niżej: Tu wrzuć zużyte odpady: płyty CD/DVD, drobna elektronika, telefony/ładowarki, baterie, tonery, żarówki. Elektroodpady są niebezpieczne dla środowiska Nie wyrzucaj ich razem z innymi odpadami lecz do specjalnych pojemników. Dookoła tekstu zdjęcia: żarówka, baterie, telefon komórkowy, mysz komputerowa, ładowarka, toner, pilot i tabletki. Nad gablotą 7 kieszeni z informacją, jakie śmieci należy do nich wrzucić. Maszyna stoi na kostce brukowej. Za nią trawnik, dalej domy. Nad nimi jasnoniebieskie niebo.

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!

REGULAMIN