Aktualności

ZERO WASTE w Metropolii Poznań

data publikacji: 05/12/2023

KATEGORIA: Środowisko

Dzięki projektowi „WłączaMY ZERO WASTE!” wszyscy mieszkańcy aglomeracji poznańskiej mogą dowiedzieć się więcej o ZERO WASTE i LESS WASTE oraz zaangażować się w liczne wydarzenia i aktywności. Stowarzyszenie Metropolia Poznań zachęca do udziału w ankiecie online dotyczącej preferencji mieszkańców oraz do zgłaszania się do planowanych na styczeń internetowych paneli obywatelskich.

Co to jest ZERO WASTE?

ZERO WASTE, nazywane czasem także LESS WASTE, polega na ciągłym dążeniu do ograniczenia produkcji śmieci i innych odpadów. ZERO WASTE to także popularny już w wielu państwach zachodnich styl życia obejmujący liczne sfery codziennego funkcjonowania takie jak zakupy, odżywianie, garderoba, higiena, przemieszczanie się czy uprawianie ogródka.

ZERO WASTE opiera się na idei tzw. 6R:

  1. REFUSE – ODMAWIAJ: odmawianie przyjmowania rzeczy, których nie potrzebujesz – reklamówki, słomki, kubki, widelczyki, ulotki czy zbędne gadżety reklamowe.
  2. REDUCE – REDUKUJ: kupowanie tylko tego co jest naprawdę potrzebne.
  3. REUSE – UŻYJ PONOWNIE: wybieranie produktów wielokrotnego użytku, powtórne wykorzystanie produktów jednorazowych lub nadanie im nowego życia.
  4. RECYCLE – PRZETWÓRZ: segregacja odpadów (np. papier, szkło, plastik i metale).
  5. ROT – KOMPOSTUJ: wybieranie produktów biodegradowalnych, kompostowanie odpadów organicznych w przydomowym kompostowniku.
  6. REPAIR – NAPRAWIAJ: naprawianie zepsutych przedmiotów i przedłużanie ich życia np. oddawanie butów do szewca, przetartych spodni do krawca czy zepsutego telewizora do serwisu RTV.

Projekt „WłączaMY ZERO WASTE”

Dwadzieścia zaangażowanych społeczności szkolnych w aglomeracji poznańskiej, Szkolne Budżety ZERO WASTE, debaty oksfordzkie oraz szkolne kampanie i kiermasze ZERO WASTE, narzędzie online LOKALNEJ MAPY ZERO WASTE, webinaria dla urzędników oraz lokalnych społeczników – to wszystko i jeszcze więcej czeka na uczestników trwającego w latach 2022-2024 projektu „Włączamy ZERO WASTE!”.

Przedsięwzięcie jest realizowane w formule partnerskiej przez Stowarzyszenie CREO, Stowarzyszenie Metropolia Poznań, a także partnerów zagranicznych – norweską organizację Norsensus Mediaforum oraz stowarzyszenie ze Słowenii Ekologi Brez Meja. Dzięki współpracy europejskiej korzystamy z rozwijających doświadczeń i dobrych praktyk naszych partnerów. Co także istotne, projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Teraz nadszedł czas na szersze zaangażowanie wszystkich mieszkańców aglomeracji poznańskiej, dlatego zachęcamy do wypełnienia internetowo ankiety obywatelskiej oraz do udziału w panelach obywatelskich planowanych na styczeń.

Ankieta na temat ZERO WASTE – Twój głos ma znaczenie

Zachęcamy do wypełnienia w pełni anonimowej ankiety internetowej dotyczącej preferencji mieszkańców gmin Metropolii Poznań w zakresie idei ZERO WASTE i LESS WASTE a także ich oczekiwań wobec samorządów i innych podmiotów publicznych. Wyniki ankiety posłużą do opracowania Raportu w ramach projektu i pomogą w przygotowaniu konkretnych rekomendacji dla samorządów z terenu Metropolii Poznań i całej Wielkopolski.

Ankieta jest dostępna do 8 grudnia br. na metropolitalnym portalu konsultacji pod linkiem:

METROPOLITALNA ANKIETA OBYWATELSKA ONLINE – WŁĄCZAMY ZERO WASTE!

Innowacyjna metoda partycypacyjna – PANELE OBYWATELSKIE ONLINE w temacie ZERO WASTE

By dojść do głębszych motywacji mieszkańców i zbadać oczekiwania zróżnicowanych grup wiekowych mieszkańców Metropolii Poznań – w styczniu 2024 roku organizujemy 3 wirtualne panele obywatelskie w temacie ZERO WASTE i LESS WASTE. Panel obywatelski to spotkanie mieszkańców, którzy wspólnie rozmawiają i wymieniają się opiniami na temat ważnych spraw społecznych przy wsparciu moderatora. Uczestnicy poznają różne punkty widzenia i proponują władzom publicznym (np. samorządowym) rekomendacje dotyczące dyskutowanych spraw. W naszych panelach zaadaptujemy technikę Deliberative Pooling z wykorzystaniem elementów narzędzi udostępnionych przez Stanford University. W każdym panelu weźmie udział około 20 osób. Na każdego uczestnika czeka także mały prezent w postaci bonu upominkowego do EMPIKu o wartości 50 zł.

Panele odbędą się ONLINE z wykorzystaniem platform komunikacji elektronicznej w trzech terminach (do wyboru podczas wysyłania zgłoszenia): 12 stycznia 2024 r. (piątek) godz. 18:00 – 20:00, 17 stycznia (środa) godz. 18:00 – 20:00, 23 stycznia (wtorek) godz. 18:00 – 20:00.

Rekrutacja do paneli obywatelskich trwa. Już teraz mieszkańcy miast i gmin Metropolii Poznań mogą zgłaszać chęć udziału w wirtualnych panelach obywatelskich wypełniając formularz znajdujący się pod linkiem:

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY – PANELE OBYWATELSKIE ONLINE

Pracowników samorządowych z gmin z terenu Metropolii Poznań uspokajamy – już teraz planujemy organizację wirtualnego panelu skierowanego dla urzędników w temacie ZERO WASTE. Odbędzie się on 2 lutego 2024 r., a formularz zgłoszeniowy na to wydarzenie uruchomimy w styczniu.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: www.konsultacje.metropoliapoznan.pl/eko

 

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!

REGULAMIN