Aktualności

Mamy nowych świadków przyrody w naszej Gminie

data publikacji: 13/03/2024

KATEGORIA: Środowisko

Kontynuując inicjatywę mieszkańców rozpoczętą w lutym 2023 r.,  pozostawiono kolejnych „świadków przyrody”. Obecnie, na terenie całej gminy mamy ich już 13:

– 3 szt. na terenie Węzła Przesiadkowego w Rokietnicy

– 2 szt. na ul. Koszycy w Krzyszkowie

– 2 szt. na ul. Żalewskiej w Cerekwicy

– 6 szt. na ul. Jesionowej w Rostworowie

Dla przypomnienia – czym jest „świadek przyrody”:

Niektóre drzewa, z uwagi na ich zamarcie i opadające konary stanowiące zagrożenie, zostały usunięte. Z inicjatywy mieszkańców, ze względu na odpowiedni gatunek i stan pni oraz swoją wartość przyrodniczą, nie zostały jednak usunięte w całości. Usunięto koronę drzew, a pień zachowano jako tzw. „świadka przyrody”, do jego biologicznej śmierci i naturalnego rozkładu.

Pozostawianie martwego drewna sprzyja ochronie różnorodności biologicznej. Wraz ze śmiercią drzewa nagromadzone w nim makro- i mikroelementy rozpoczynają powolny powrót do obiegu w przyrodzie. Martwa materia organiczna stwarza korzystne warunki rozwoju grzybów, glonów czy porostów. Próchniejące drzewa bardzo chętnie wykorzystują płazy, gady, ptaki i drobne ssaki jako schronienie, miejsce ukrycia, żerowania, czy zimowania.

W ten sposób pnie drzew będą przypominały mieszkańcom o dawnej świetności i dodatkowo będą służyły owadom, ptakom, grzybom czy porostom.

Na zdjęciu ścięty pień drzewa z tabliczką. Przed nim, po obu stronach, dwa drzewa o cienkich konarach i gałęziach. Na zdjęciu ścięty pień drzewa z tabliczką. Obok niego ścięte gałęzie. Dalej pole ze ściętym zbożem, słupy energetyczne i zachmurzone niebo. Na zdjęciu fragment pnia, a na nim tabliczka z herbem Gminy Rokietnica i tekstem: Świadek przyrody. To drzewo, ze względu na jego zamarcie zostało wytypowane do wycinki, ale z uwagi na wartość przyrodniczą nie zostało usunięte w całości. Usunięto koronę, a pień zachowano jako tzw. „świadka przyrody”, do jego biologicznej śmierci i naturalnego rozkładu. Pozostawianie martwego drewna sprzyja ochronie różnorodności biologicznej. Wraz ze śmiercią drzewa nagromadzone w nim makro i mikroelementy rozpoczynają powolny powrót do obiegu w przyrodzie. Martwa materia organiczna stwarza korzystne warunki rozwoju grzybów, glonów czy porostów. Próchniejące drzewa bardzo chętnie wykorzystują płazy, gady, ptaki i drobne ssaki jako schronienie, miejsce ukrycia, żerowania, czy zimowania. W ten wyjątkowy sposób pień tego drzewa będzie przypominał mieszkańcom o dawnej świetności drzewa i dodatkowo służył jeszcze owadom, ptakom, grzybom czy porostom. Na zdjęciu ścięty pień drzewa z tabliczką. Obok niego fragment gałęzi innego drzewa. Dalej pole ze ściętym zbożem, drzewa i zachmurzone niebo. Na zdjęciu ścięty pień drzewa z tabliczką. Dalej pole ze ściętym zbożem, drzewa i zachmurzone niebo. Na zdjęciu ścięty pień drzewa z tabliczką. Dalej pole ze ściętym zbożem, drzewa i zachmurzone niebo. Na zdjęciu ścięty pień drzewa z tabliczką. Za nim dwa niskie drzewa. Przed nimi wysoka trawa. Dalej pole z zieloną trawą.

 

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!

REGULAMIN