Aktualności

ASF w województwie lubuskim

data publikacji: 30/11/2019

KATEGORIA: Komunikaty, Środowisko

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

20 listopada 2019 r. Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że u 18 martwych dzików w woj. lubuskim (od zachodu sąsiadujące z woj. wielkopolskim) stwierdzono obecność wirusa ASF. W związku z tym podjęto działania poszukiwawcze, leśnicy na granicy województw budują 80 kilometrowy płot, konkretne procedury wprowadzono także w działania powiatowych lekarzy weterynarii oraz myśliwych.

W załączeniu do pobrania Rozporządzenie Nr 8/19 Wojewody Wielkopolskiego z dnia 28 listopada 2019 r. w sprawie podjęcia działań w związku z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń na terenie województwa wielkopolskiego.

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!