Aktualności

2018 Rokiem Powstania Wielkopolskiego w Gminie Rokietnica

data publikacji: 25/10/2018

KATEGORIA: Kultura

Z wolnością w polskim sercu

Prace porządkowe na cmentarzu parafialnym (starym) w Cerekwicy i gra terenowa (QUEST)

Pod koniec sierpnia, grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mrowinie pod opieką p. Agaty Chojnackiej oraz p. Sylwii Zabrockiej, wykonała prace porządkowe na cmentarzu w Cerekwicy. Udało się odnowić gablotę informacyjną o pochowanych tu Powstańcach, wyczyścić pomnik, odmalować łańcuchy na pomniku oraz odnowić napis na płycie. Ponadto posadzone zostały rośliny i uporządkowany teren wokół pomnika. Wszystko to dzięki wsparciu finansowemu rodziców dzieci ze szkoły w Mrowinie, którzy jeszcze w czerwcu zorganizowali zbiórkę pieniędzy na ten cel.

Aby zachęcić dzieci do spaceru na stary cmentarz i aktywnego poszukiwania informacji, stworzona została gra terenowa na wzór bardzo popularnych od pewnego czasu Questów. Powstał arkusz zadań, który prowadzi uczestnika wokół najważniejszych miejsc pamięci Powstańców Wielkopolskich w Cerekwicy. Quest pt. “Nikt im iść nie kazał…” opisuje lokalnych bohaterów oraz genezę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Pierwsze grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mrowinie wyruszyły na spotkanie z historią. Gra rozpoczęła się przy kościele parafialnym w Cerekwicy. Uczniowie z dużym zaangażowaniem i ciekawością rozwiązywali kolejne zagadki i zadania, zbierając brakujące elementy hasła. Quest prowadził uczestników z kościoła w kierunku starego cmentarza w Cerekwicy. Większość uczniów, dzięki tej grze pierwszy raz znalazła się w tym miejscu. Po wykonaniu wszystkich zadań i odgadnięciu hasła na dzieci czekał skarb. Celem gry było zapoznanie uczniów z historią lokalnych bohaterów oraz pokazanie lokalnego miejsca pamięci. Gra uczy dzieci szacunku do historii oraz ich bohaterów.

Poniżej zamieszczamy kartę z grą do wykorzystania dla wszystkich chętnych. Zachęcamy do odbycia rodzinnego spaceru i poznania historii Powstania Wielkopolskiego z lokalnym akcentem. Z finałem na Starym Cmentarzu w Cerekwicy.

gra terenowa>>>POBIERZ

Sylwia Zabrocka, Agata Chojnacka

Mogiły Powstańców Wielkopolskich na starym Cmentarzu w Cerekwicy mają swój terenowy identyfikator

Dzięki sołeckiej inicjatywie i wsparciu radnego Ryszarda Lubki u zbiegu ul. Szamotulskiej i Żalewskiej w Cerekwicy został postawiony znak identyfikujący znajdujące się w pobliżu miejsce pamięci z mogiłą Powstańców Wielkopolskich. Jadąc drogą wojewódzką nr 184 z Szamotuł do Poznania, wystarczy tylko skręcić, by znaleźć się bezpośrednio na drodze wiodącej pod ceglaną bramę Starego Cmentarza w Cerekwicy położoną w urokliwym otoczeniu wiekowego drzewostanu. Postawione oznakowanie z pewnością ułatwi nie tylko wykonanie zadań gry terenowej, ale i przybycie w to miejsce przy każdej innej okazji – związanej z rocznicowymi obchodami i zwykłymi rodzinnymi spacerami.

„Koleje Wolności” na trasie Poznań Główny – Swarzędz – Rokietnica – Kiekrz – Dworzec Letni

6 października 2018 r. o 18.03 na stację w Rokietnicy wjechał niezwykły pociąg. Jego wersja retro, z prawdziwą lokomotywą parową, wzbudziła spore zainteresowanie. Półgodzinny postój był żywą lekcją historii zorganizowaną przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Koleje Wielkopolskie, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Parowozownię Wolsztyn oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Oryginalne stroje nauczycieli i rekonstruktorów biorących udział w projekcie, autentyczne wagony, do których można było wejść, usiąść i dzięki inscenizacji poczuć klimat zwycięskiego niepodległościowego zrywu Wielkopolan, były niekwestionowanymi atutami pomysłu „Kolei Wolności”. Znamienne jest to, że na ich trasie znalazła się także Rokietnica.

NASZE WYDARZENIA:

Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Rokietnica „Z wolnością w polskim sercu”

Zapraszamy na wszystkie zaplanowane wydarzenia.

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!