Aktualności

2018 Rokiem Powstania Wielkopolskiego w Gminie Rokietnica

data publikacji: 18/06/2018

KATEGORIA: Kultura

Z wolnością w polskim sercu

NASZE WYDARZENIA:

ROKIETNICKIE InteGRAcje -„Życzę Polsce DOBREGO CZASU”

26 maja 2018 roku było rodzinnie i biało-czerwono. Już V rokietnicki festyn integracyjny wśród szeregu aktywności i zadań proponowanych na wypełnienie wolnego czasu miał też i te, które łączyły zabawę i beztroskę z przywiązaniem do wątków bliskim obchodom roku powstania wielkopolskiego i 100-lecia niepodległości. Od kwiatów we włosach i kokard na koszulkach w narodowych barwach, przez twórcze i nowatorskie podejście do propozycji „zamalowania” symbolicznego DOMU, nieustannie obleganą biało-czerwoną ciastkarnię, w której własnoręcznie lukrowano rodzime słodycze, bajeczne występy przedszkolaków i dojrzałe, wywołujące dreszcze, interpretacje muzyczne uczniów klas gimnazjalnych, po niezwykłe drzewo z poruszanymi wiatrem wizerunkami polskich ptaków – wszystko to, w gorący dzień, miało niecodzienny, nieco podniosły, przede wszystkim zaś spontaniczny i życzliwy wymiar. Na olbrzymich banerach, przygotowanych dla zwolenników pisania po ścianach, tym razem za przyzwoleniem i zachętą, zawarta zaś została treść, której nie musi towarzyszyć żaden patetyczny komentarz.

Bo za co kocha się swoją Ojczyznę? – poprzez sz, cz, rz, ó, ś, ć, góry, morze, bigos i pyry z gzikiem, po piękne polskie imiona, tradycję, Solidarność, aż do stwierdzenia, że nie ma innego lepszego miejsca do życia i wyrażonego życzeniem dla Polski pragnienia „żeby wszyscy ludzie byli w niej szczęśliwi”.

kolejne ciekawostki ROKIETNICKIEGO ARCHIWUM CYFROWEGO. ZAPRASZAMY!

Bez zamykanych na klucz gablot, przytłaczających pustką pomieszczeń wystawienniczych, ocalone od zapomnienia, wydobyte z czeluści szuflad, zaczynają żyć nowym bytem pamiątki z przeszłości bliskie naszym mieszkańcom. Przekazują to, co dumnie określa się mianem tożsamości, po ludzku zaś nazywa wiążącym pokolenia wspomnieniem czasów, ludzi i miejsc. To one sprawiają, że nie jesteśmy „znikąd”, że bliskie obrazy, mieszkający obok sąsiedzi i spotykani na ulicy nieznajomi tworzą koloryt wybranego do zamieszkania miejsca.

Rokietnickie Archiwum Cyfrowe to nowatorski projekt Stowarzyszenia „Rokietnica Wokół Nas”. Jego finałem będzie specjalnie dedykowana strona internetowa z posortowanymi zakładkami umożliwiającymi poruszanie się w internetowej kronice fotografii, dokumentów i pamiątek. Jej  oficjalne odpalenie nastąpi podczas gminnych uroczystości Święta 11 listopada. Póki co, inicjatorzy projektu, cały czas zbierają materiały. W jaki sposób można je przekazać?

  1. w formie skanów na adres plik@archiwum-rokietnica.pl. Skany wybranych zdjęć lub dokumentów powinny być zapisane w formacie jpg o rozdzielczości do 300 dpi. Pliki powinny mieć nadane nazwy pochodzące od nazwiska przesyłającego: Nowak_1.jpg oraz załączony w treści maila opis: Kto jest na zdjęciu? rok wydarzenia, miejsce oraz ewentualna okazja. Im dokładniejszy opis, tym więcej będzie można znaleźć wspólnych wątków. Np.: Wesele Jana i Marii Nowaków, rok ok 1926, ul. Rolna (dawniej Kolejowa), obecni na zdjęciu…
  2. podczas umówionego spotkania, na które realizatorzy projektu przyjadą ze sprzętem i zeskanują zdjęcia lub dokumenty.
  3. na sobotnich dyżurach, w trakcie których można skorzystać ze skanera i od razu zapisać swoje zbiory. Informacje o miejscu i czasie dyżurów podawane są na FB Rokietnickie Archiwum Cyfrowe oraz w „Rokickich Wiadomościach”.

Prowadzony na fb profil pn.: Rokietnickie Archiwum Cyfrowe zachęca publikacją kolejnych ciekawostek z Rokietnicy i jej okolic. Oto kolejna próbka. Tym razem z przedwojennych dziejów Rokietnicy:

Od roku 1936 koło kościoła w Rokietnicy od południowej strony, pod płotem był niewielki cmentarzyk. Dwie mogiły. Jedna podwójna, bez chociażby tabliczki i drugi pojedynczy grób obrośnięty bluszczem. W podwójnym grobie spoczęli: Paul Theodor Otto von Hantelmann i jego żona (Luiza) Louise Sophie Adelheid von Hantelmann (zd. von Massenbach) – przedwojenni właściciele Rokietnickiego majątku.

Natomiast w pojedynczym grobie pochowana została Gertruda Friederike Anna Wanda Felicitas von Hantelmann (zd. Witzleben). Miała 22 lata i rok wcześniej poślubiła syna ówczesnych właścicieli Rokietnicy – Rudolfa Ottona Karla von Hantelmann. Rudolf był żonaty trzykrotnie, a Gertruda, zwana w domu Gerti, była jego drugą żoną. Pobrali się 13 maja 1935 roku i nie doczekali potomstwa, ponieważ niedługo po ślubie okazało się, że Gerti jest chora na gruźlicę. Zmarła rok później – 10 września 1936 r.

Pamiętano, że Gertruda była piękną kobietą, lubiła jeździć konno i miała ulubionego psa, który wszędzie za nią chodził. Jeszcze długo po jej śmierci przychodził i kładł się obok jej grobu. Rudolf ożenił się ponownie, miał trójkę dzieci, ale czwórki wnuków już nie doczekał. Zmarł w Hannoverze 14 września 1954 roku.

Po rozbudowie kościoła szczątki Gertrudy i jej teściów przeniesiono do wspólnej mogiły, którą zdobi kamień z grobu Gerti.

Zachęcamy do kontaktu i współtworzenia tego wyjątkowego miejsca ocalonych od zapomnienia pamiątek.

Pierwsze nagrody „Roku Powstania Wielkopolskiego” wręczone

13 czerwca 2018 r.  zostały  wręczone nagrody w pierwszym z rozstrzygniętych konkursów organizowanych w Gminie Rokietnica w ramach Roku Powstania Wielkopolskiego. Jeszcze raz gorąco gratulujemy laureatom i dziękujemy p. Julietcie Śniady za przygotowanie, przeprowadzenie i towarzyszenie uczestnikom przez cały projekt aż po ten uroczysty dzień.

Konkurs Wiedzy o powstaniu wielkopolskim obejmował trzy kategorie wiekowe i skierowany był do uczniów Szkoły Podstawowej w Rokietnicy oraz Zespołu Szkół im. J. i Wł. Zamoyskich.

Jeszcze raz przypominamy wyniki:

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rokietnicy

–        I miejsce Franciszek Lis

–        II miejsce Julia Gąska

–        III miejsce Małgorzata Cichańska

 

Klasy gimnazjalne SP w Rokietnicy

–        I miejsce Izabela Cofta

–        II miejsce Milena Malicka

–        III miejsce Marta Michniewicz

 

Zespół Szkół im J.W. Zamoyskich w Rokietnicy

–        I miejsce Izabela Gromna

–        II miejsce Nicole Korzec

–        III miejsce Marta Kończak

 

Bierzemy udział w projektach

Na przełomie maja i czerwca otrzymaliśmy informację od Wojewody Wielkopolskiego o możliwości zgłaszania przedsięwzięć w zakresie edukacji patriotycznej i obywatelskiej dzieci i młodzieży w ogłoszonym przez Prezesa Rady Ministrów wieloletnim programie „Niepodległa”.

W wyjątkowym 2018 roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości daje on możliwość zgłaszania wniosków do projektu edukacyjnego „Godność. Wolność. Niepodległość’ i uzyskania wsparcia finansowego  ze środków budżetu państwa. Przygotowanie z początkiem roku w ramach przygotowań do Roku Powstania Wielkopolskiego w Gminie Rokietnica całego pakietu propozycji działań angażujących  dzieci i młodzież, pozwoliło opracować dwa zgłoszenia: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Napachaniu i Szkoły Podstawowej w Rokietnicy. Jako Gmina, 18 czerwca 2018 r. przekazaliśmy je Wojewodzie. Zawarte w regulaminie programu kryteria obligują do przygotowania przez uczniów wystawy pamiątek związanych z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości przygotowanej przez uczniów oraz do zorganizowania dla nich wycieczki tematycznej pozwalającej zapoznać się z wydarzeniami historycznymi, postaciami oraz polskimi osiągnięciami z okresu II Rzeczypospolitej. Dodatkowo przygotować można koncerty, inscenizacje, rekonstrukcje historyczne, spotkania ze świadkami historii, gry terenowe wieczornice lub imprezy sportowe. Warunkiem jest przeprowadzenie wszystkich zamierzeń do 30 listopada 2018 r. Bogaty projekt przygotowany przez dwie placówki zawiera także przedsięwzięcia o charakterze ogólnogminnym pilotowane przez Urząd Gminy Rokietnica, Gminny Ośrodek Kultury, Bibliotekę oraz Rokietnicki Ośrodek Sportu: koncert z okazji 11 listopada z udziałem Jacka Kortusa oraz finał rodzinnych biegów im. Dominiki. Dość skomplikowana procedura oceny, wymagająca przejścia najpierw etapu wojewódzkiego, potem zaś akceptacji ministerialnej, zostanie rozstrzygnięta 25 sierpnia 2018 r. Wtedy też dowiemy się, czy zgłoszone przez Gminę Rokietnica projekty uzyskają cenne wsparcie.

Danuta Potrawiak
Sekretarz Gminy Rokietnica

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!

REGULAMIN