Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast finansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO)

Gmina Rokietnica złożyła wniosek o Pożyczkę wspierająca zieloną transformację miast.
Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast jest finansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Udzielana jest na podstawie Umowy o powierzeniu zawartej 5 kwietnia 2024 r. z Instytucją Odpowiedzialną za realizację Inwestycji (IOI). Dla Inwestycji B3.4.1. z KPO "Inwestycje na rzecz kompleksowej zielonej transformacji miast" rolę tę pełni minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego.
Skorzystanie z przedmiotowej pożyczki umożliwia pozyskanie środków na korzystnych warunkach takich jak oprocentowanie nawet 0 proc. wraz z umorzeniem 5 proc. kwoty kapitału, możliwy okres spłaty do 20 lat. Pożyczka nie wiąże się z prowizją ani opłatami za jej udzielenie i obsługę.
Projekt „Zwiększenie mobilności niskoemisyjnej mieszkańców Gminy Rokietnica poprzez budowę chodników i ścieżek rowerowych” obejmuje dwie zrealizowane inwestycje:
Budowa ul. Wierzbowej w Rokietnicy od ul. Miłej do skrzyżowania z ul. Obornicką w ramach realizacji zadania „Budowa ulicy Wierzbowej w Rokietnicy”
Budowa chodnika przy ul. Kierskiej w Kobylnikach
Ostateczna kwota pożyczki wynosi 2 973 310,11 zł i będzie przeznaczona na refinansowanie powyższego projektu.
W dniu 19.05.2026 r. została podpisana umowa pożyczki wspierającej zieloną transformację miast nr ZT26-02836 między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Gminą Rokietnica.
Beneficjent: Gmina Rokietnica
Okres realizacji: 2020-2023
Kwota pożyczki: 2 973 310,11 zł


