RAPORT O STANIE GMINY Rokietnica w 2025 r. jest już przygotowany
Czerwiec to tradycyjnie miesiąc przeznaczony na sesję absolutoryjną. Tegoroczny kalendarz układ się tak, że jej data wyznaczona zostanie nie na ostatni, już wakacyjny, a na przedostatni poniedziałek miesiąca. Rada Gminy zbierze się 22 czerwca 2026 r, aby poza decyzją o udzieleniu Wójtowi absolutorium, zagłosować nad wotum zaufania. Punktem wyjścia jest w tym przypadku analiza dokumentu - Raportu o stanie Gminy Rokietnica za 2025 rok, który Wójt musi przedłożyć Radzie Gminy do końca maja.
Raport jest dokumentem o istotnym znaczeniu. Jego odrzucenie w dwóch kolejnych latach, czyli formalnie nieudzielenie Wójtowi wotum zaufania, może skutkować podjęciem przez radę gminy uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie jego odwołania.
Raportowi o stanie Gminy musi towarzyszyć DEBATA
Raport o stanie Gminy przedstawia na sesji absolutoryjnej Wójt. Omówieniu i prezentacji dokumentu obowiązkowo towarzyszyć musi debata. Jej uczestnikami, oprócz radnych, mogą być również mieszkańcy. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym muszą jednak najpierw zebrać określoną liczbę podpisów i następnie się do niej zgłosić. Podpisy poddawane są weryfikacji. Ostateczny termin ich przedstawienia upływa na dzień przed datą zwołanej sesji. W Gminie Rokietnica, liczącej ponad 20 tys. mieszkańców, poparcie do zabrania głosu w debacie musi zostać potwierdzone minimum 50 podpisami. Przepisy są jednak dość rygorystyczne. Określają bowiem także limit mówców, którzy, poza radnymi, będą mogli zabrać głos w debacie. Wynosi on 15 osób. Istnieje więc spore ryzyko, że mimo zebrania podpisów, z racji limitu mówców mieszkaniec nie weźmie udziału w debacie.
Omówienie raportu o stanie gminy za rok 2025, debata nad dokumentem oraz głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania Wójtowi Gminy Rokietnica, zostało zaplanowane na sesji w dniu 22 czerwca 2026 r. Wszelkich informacji organizacyjnych w tej sprawie udziela Biuro Rady Gminy Rokietnica tel.: 61 89 60 633. Można je również znaleźć na stronie internetowej www.rokietnica.pl w zakładce E-RADA GMINY.
Raport – wiedza w pigułce
Raport o stanie gminy to sprawozdanie z działań wójta w poprzednim roku, które ma pozwolić radnym na podjęcie decyzji o udzieleniu mu wotum zaufania. W dokumencie znajdują się m.in. dane o mieszkańcach, inwestycjach, polityce przestrzennej, sprawach ochrony środowiska, oświacie, gospodarce komunalnej, finansach, pozyskanych środkach zewnętrznych, polityce społecznej, usługach dla mieszkańców, aktywności obywatelskiej, współpracy ponadgminnej, działaniu administracji, sprawach sportu, rekreacji i kultury, zagadnieniach bezpieczeństwa oraz elementy obowiązkowe czyli stan realizacji polityk, programów, strategii i uchwał rady gminy. Raport jest zatem w pewnym sensie kompendium wiedzy o kondycji gminy w minionym roku.
Forma i zawartość raportu jest w poszczególnych gminach różna. W Rokietnicy to dokument obszerny, który w całości przygotowany został w Urzędzie. Jak co roku zawiera dział sprawozdawczy i analityczny wraz z materiałem zdjęciowym, grafikami, wykresami i tabelami porównawczymi. Aktywny spis treści pozwala na sprawne przeglądanie interesujących zagadnień. Jego elektroniczna wersja jest zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej, prawe menu => zakładka GMINA => zakładka Raport o stanie Gminy Rokietnica.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z jego treścią.
[1] Art. 28a, ust. 8 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r.

