Kto ty jesteś? EKO POLAK! Kształtowanie świadomości ekologiczno-przyrodniczej wśród mieszkańców Gminy Rokietnica podczas V Festynu Rodzinnego „Rokietnickie Integracje”

Gmina Rokietnica otrzymała dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia pn. „Kto ty jesteś? EKO POLAK! Kształtowanie świadomości ekologiczno-przyrodniczej wśród mieszkańców Gminy Rokietnica podczas V Festynu Rodzinnego „Rokietnickie Integracje”” zgodnie z umową nr 665/U/400/747/2018 z dnia 13.11.2018 r.

Kwota dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu – 13 859 zł

Środki Gminy Rokietnica – 1 540 zł

Całkowita kwota przedsięwzięcia – 15 399 zł

Szacowana ilość uczestników, które wzięły udział to około 1500 osób.

Podczas przedsięwzięcia staraliśmy się poszerzyć świadomość ekologiczną społeczeństwa, wspierać efektywną edukację ekologiczną w placówkach oświatowych oraz uczyć właściwych zachowań zmierzających do poprawy jakości przyrody i zachowania jej walorów dla kolejnych pokoleń. Staraliśmy się przekazać mieszkańcom, jak ważna jest dla nas otaczająca natura. Dlatego wspólnym pomysłem pracowników Urzędu Gminy w Rokietnicy i Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Bytkowie była kontynuacja zeszłorocznej akcji „POSADŹ NA SWOIM”. Akcja posiadała nawet własny logotyp w formie tabliczki – etykiety roślin. Tabliczka była znacznikiem rośliny, jak i znacznikiem miejsca – na wzór oznaczeń typu „nie deptać trawy”. Umieszczona w nim roślina doniczkowa mała na celu podkreślenie, że akcja ma też wymiar kameralny: wystarczą drobne nasadzenia, aby zmienić swoje otoczenie na lepsze – ogrody, balkony, kwietniki czy nawet parapety. Mieszkańcy mogli otrzymać 1 piękną, dorodną, kolorową roślinę (drzewa, krzewu, byliny) za 2 kg makulatury.

Centralnym punktem imprezy, integralnie związanym z jej programem i atrakcjami, była scena. To na niej odbywały się najważniejsze wydarzenia edukacyjne, informacyjne, kulturalne. Poszczególne elementy imprezy były rozdzielone krótkimi, dowcipnymi setami, zachęcającymi do dbania o środowisko, skłaniającymi do refleksji i zachowania racjonalnej postawy wobec natury i jej dobrodziejstw. Na scenie odbywało się Rokietnickie KOŁO FORTUNY – eko_Loteria „POSADŹ NA SWOIM” w dwóch odsłonach; udział wiązał się z koniecznością wcześniejszego odwiedzenia stoiska ekologicznego UG i PUK i wzięcia udziału w dowolnej prowadzonej tam eko_aktywności. Prowadzona była również rozgrzewka przed biegiem X Grand Prix Rokietnicy w biegach im. Dominiki, na który to bieg składa się: bieg dla przedszkolaków (50m), rodzinny bieg przeszkód (1km), bieg główny (6,5km) oraz Nordic Walking (4km).

Jednym z punktów programu Festynu Rodzinnego dla EKO_aktywnych jest tzw. „Rodzinna książeczka zaliczeń-pieczątek” (udział wzięły 93 rodziny – wiemy dzięki wydanym książeczkom), w której były wskazane 3 zadania do wykonania w trakcie festynu, dotyczące zakresu ochrony środowiska, jednak rodzina musiała najpierw się zarejestrować w Biurze Organizatora:

  1. „POSADŹ NA SWOIM” w strefie chillout na stoisku Urzędu Gminy w Rokietnicy i Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych można było zdobyć pieczątkę za rozwiązanie jednej z EKO_zagadek.
  2. EKO_POLACY czyli MY i nasze Drzewo – warsztaty plastyczno-przyrodnicze polegały na poprzyczepianiu w koronie drzewa ptaków znanych z pól i łąk, jednak przedtem należało je zidentyfikować po ich konturze i ożywić plastycznie.
  3. My i nasz DOM. Plastyczno-przyrodnicze eksperymenty z FOTObudką na pamiątkę; przestrzenna konstrukcja DOMU: dwie ściany i dach wykonane z płyty; wszystko to trzeba było zamienić w barwną bryłę o POLSKICH korzeniach z elementami EKO. Na przedniej fasadzie otwory dla mamy, taty i dzieci. Przed domem eko_OGRÓD.
  4. Zaliczone powyżej zadania dawały możliwość wzięcia udziału w Wielkiej Rodzinnej Loterii, w której dla 10 Rodzin (laureatów) było wylosowanych 10 nagród niespodzianek z motywem EKO, w tym nagroda główna z kategorią SUPER EKO, a był to zestaw 3 rowerów dla całej rodziny – specjalnie przygotowanych na NISKOEMISYJNE wycieczki. Pozostałe nagrody dla rodzin to: zestawy narzędzi ogrodniczych, rośliny z logo „POSADŹ NA SWOIM”. Uczestnicy Imprezy otrzymywali również torby na zakupy wielokrotnego użycia wykonane z naturalnych materiałów.
Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!

REGULAMIN