Aktualności

Zmiany dotyczące wycinki drzew jeszcze nie obowiązują

data publikacji: 18/01/2023

KATEGORIA: Środowisko

Na licznych portalach internetowych można znaleźć informację, że od 2023 roku zmieniają się przepisy dotyczące wycinki drzew. Często wskazywana jest data 26 lub 27.01.2023 r. jako data zmiany przepisów. Informacje te nie mają jednak poparcia w obowiązujących przepisach prawa. Wprawdzie projekt takiej ustawy wpłynął do Sejmu, ale na tę chwilę jest jeszcze procedowany i nawet nie znamy dokładnej daty, od kiedy ustawa mogłaby obowiązywać.

Procesu legislacyjnego na dzień 9.01.2023 r. – TUTAJ

10.11.2022 r. uchwalono ustawę ujednolicającą wzór wniosków i zgłoszeń elektronicznych dotyczących wycinki drzew. Często właśnie ta ustawa mylona jest w kontekście zmian dotyczącego prawa „wycinkowego”.  Trzeba jednak pamiętać, że są to dwie oddzielne ustawy i dotyczą innych zagadnień. Ustawa z listopada 2022 r. to zmiana dotycząca druków wniosków i zgłoszeń dotyczących wycinki drzew.

Ustawa, którą złożono jako projekt ustawy we wrześniu 2022 r., to między innymi zmiany w obwodach drzew zwolnionych z obowiązku zgłoszenia. Po zmianie ustawy:

– wymiary drzew wymagające zgłoszenia dla osób fizycznych będą o 20 cm większe

– wymiary drzew dla zezwolenia, o które występują przedsiębiorcy/działalności gospodarcze, pozostają BEZ ZMIAN.

Pamiętać jednak należy, że w przypadku planowanej sprzedaży działki nawet przez osobę prywatną, działanie takie jest traktowane już jako działalność gospodarcza i wymaga uzyskania zezwolenia.

Niemniej, na dzień 17 stycznia 2023 r. ustawa ta jeszcze nie została uchwalona – nie jest obowiązująca.

W razie wątpliwości można w tej kwestii skontaktować się z Referatem Ochrony Środowiska pod nr tel. 618960 611.

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!