Aktualności

Zastrzeżenie numeru PESEL

data publikacji: 17/11/2023

KATEGORIA: Komunikaty

W piątek, 17 listopada w życie weszły przepisy umożliwiające zastrzeżenie numeru PESEL. Chodzi o ograniczenie skutków kradzieży tożsamości. Ważne zmiany czekają nas także w czerwcu 2024 roku. Jak w praktyce korzystać z zastrzeżenia numeru PESEL? Jak to zrobić i jak cofnąć? Szczegóły poniżej.

Zastrzeżenie numeru PESEL, czyli koniec ze spłacaniem nieswojego kredytu

Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL przewiduje ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Chodzi m.in. o walkę z wyłudzaniem środków finansowych poprzez zaciąganie np. kredytu na inną osobę bez jej wiedzy i zgody.

Ważne zmiany czekają nas także w czerwcu 2024 roku. Od tego momentu banki, notariusze czy inne instytucje kredytowe przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Ustawa w takim kształcie ma sprawiać, że obywatel nie będzie zobowiązany do spłaty zobowiązania, które zostało zaciągnięte bez jego wiedzy.

Jak zastrzec PESEL online i stacjonarnie?

Każdy z nas zyska możliwość zastrzeżenia numeru PESEL, co ma uchronić nas przed kradzieżą tożsamości, a więc także zaciąganiem kredytów i innych zobowiązań bez naszej wiedzy. To także ważne zabezpieczenie dla osób, które zagubią swoje dokumenty. Skutki prawne tego zastrzeżenia nastąpią jednak dopiero od czerwca 2024 roku.

Zastrzeżenia może dokonać każdy pełnoletni obywatel, który posiada nadany PESEL. A jak zastrzec PESEL online? Taka możliwość pojawi się w aplikacji mObywatel pod usługą „Zastrzeż PESEL” oraz na stronie mobywatel.gov.pl przez Profil Zaufany. Kolejna możliwość to zastrzeżenie numeru PESEL osobiście w dowolnym urzędzie gminy (konieczne jest posiadanie papierowego wniosku), w banku lub na poczcie. Do zastrzeżenia numeru PESEL konieczne będzie zweryfikowanie tożsamości i wypełnienie prostego wniosku.

Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?

Zastrzeżenia numeru PESEL można będzie dokonać na stałe i tylko okresowo składać wniosek o wycofanie zastrzeżenia, gdy pojawi się potrzeba skorzystania z niego, np. przy zaciąganiu pożyczki czy kredytu w banku.

Cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL będzie można dokonać tą samą drogą, co samego zastrzeżenia, a więc poprzez Profil Zaufany, aplikację mObywatel lub stacjonarnie w bankach, urzędach i na poczcie.

Ustawa przewiduje, że zastrzeżenie i cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL dostępne będzie bezpłatnie. Elektroniczna możliwość zastrzeżenia numeru PESEL dostępna będzie w aplikacji mObywatel od 17 listopada, natomiast weryfikacja zastrzeżenia numeru PESEL w bankach wchodzi w życie w czerwcu 2024.

Więcej informacji na stronie:

https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie

Ilona Korczyńska
Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich UG Rokietnica

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!

REGULAMIN