Aktualności

X Amatorski Turniej Piłkarski im. Marcina Matysiaka – relacja

data publikacji: 07/10/2021

KATEGORIA: Sport

W sobotę 18 września 2021 roku na boisku „ORLIK” w Napachaniu odbył się X Amatorski Turniej Piłkarski im. Marcina Matysiaka, realizowany w ramach projektów współfinansowanych przez Gminę Rokietnica oraz Powiat Poznański. W rywalizacji wzięło udział 13 drużyn (w tym dwie kobiece), kibice piłki nożnej, sympatycy Turnieju oraz zaproszeni goście. Organizatorem była Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokietnicy.

Turniej jest organizowany cyklicznie od 10 lat. Jego ideą jest popularyzacja sportowych spotkań piłkarskich w formie rozgrywek amatorskich zespołów oraz towarzyszącego im integracyjnego spotkania rodzin. Upamiętnia Marcina Matysiaka, mieszkańca Rokietnicy, oddanego służbie strażaka, aktywnego sportowca i społecznika, wspaniałego kolegę i przyjaciela, miłośnika piłki, kibica, który 10 lat temu podczas amatorskich rozgrywek na płycie boiska w Napachaniu zakończył młode życie w gronie kolegów.

Tym razem, podobnie jak w poprzednich latach, mimo chłodu i pojawiającego się deszczu, frekwencja była duża. Jak zwykle nie zabrakło gorącej, rodzinnej atmosfery. Były atrakcje dla dzieci m.in. konkursy rysunkowe, stoisko z nagrodami  Sklepu JUUPI Helena Pukszta, pokazy i zabawy zorganizowane przez CTS Sobota.

Nie zabrakło smacznych placków i potraw, a także ogromnego tortu ufundowanego już po raz dziesiąty przez Cukiernię „U Kamilka” z Rokietnicy.

Zasadnicza sportowa część Turnieju, była uzupełniana tradycyjnymi akcentami artystycznymi w wykonaniu Ani i Marysi.

Jak co roku można było zajrzeć do kroniki, przelać na papier swoje spostrzeżenia. Ponadto można było wrócić do wspomnień, oglądając film podsumowujący wszystkie wcześniejsze edycje od I do IX. Jego twórcą jest p. Wojciech Chwaliński. Pan Ryszard Szala, mieszkaniec Napachania, napisał kolejny wiersz pt. „Turniej”, który zaprezentowała Maja.

Jednak podczas Turnieju najważniejsi są zawodnicy.

O godz. 9:30 rozpoczęły się rozgrywki juniorów – rocznik 2010 i młodsi. Do rywalizacji przystąpiły drużyny: Rokita Rokietnica, Spartan Rokietnica, Szkoła Podstawowa Rokietnica zespół nr 1, Szkoła Podstawowa Rokietnica zespół nr 2.

Mecze zostały  rozegrane w systemie „każdy z każdym”.

W kategorii junior najlepsi okazali się zawodnicy Szkoły Podstawowej Rokietnica zespół nr 1, zdobywając  ufundowany przez rodzinę puchar przechodni.

Drugie miejsce zdobyła Rokita Rokietnica, trzecie – Spartan  Rokietnica, a czwarte – Szkoła Podstawowa Rokietnica zespół nr 2. Każdej drużynie wręczono puchar za poszczególne miejsca, zaś zawodnikom –  nagrody i medale. Pamiątkową statuetkę Króla Strzelców otrzymał zawodnik Szkoły Podstawowej Rokietnica zespół nr 1 – Jan Schiller (7 goli).

Mecz kobiet tym razem odbył się w samo południe. Panie świetnie przygotowane podczas cyklicznych treningów, zaprezentowały się znakomicie. Zwycięzcą, po rzutach karnych, został zespół nr 1 (4:3).

O godz. 13:00 miało miejsce odsłonięcie, przez Zastępcę Wójta Arkadiusza Klapińskiego tablicy pamiątkowej – pamięci Marcina Matysiaka (ufundowanej przez rodzinę Państwa Chojnackich) i poświęcenie jej przez ks. proboszcza Roberta Korbika, zaś uroczystego otwarcia X Turnieju dokonał druh Paweł Czachor – Prezes JOSP w Rokietnicy. Zgodnie z wieloletnią tradycją sportową rywalizację poprzedziło odśpiewanie HYMNU TURNIEJU w wykonaniu Ani.

Od godziny 13:30 Turniej Seniorów rozgrywały następujące drużyny: Czarni Krzyszkowo – obrońca pucharu, Spartan Rokietnica – finalista 2020,  Elektron Tomala, Ogniomistrze Napachanie, Orły Swarzędz, Kalinowe Team Rokietnica, Strażacy.

Mecze drużyn seniorów odbywały się w systemie grupowym. Mecze sędziowali trenerzy GKS Rokita Rokietnica p. Przemysław Łochyński i p. Mariusz Wieczorek. Przebieg rozgrywek mistrzowsko komentowali: p. Danuta Potrawiak i p. Wiesław Chojnacki, który przeprowadzał również wywiady z zawodnikami, pomagał p. Marcin Mądry. Swój bardzo udany debiut komentatorski odnotował również Piotr Gicala – uczeń III klasy.

Wśród Seniorów wygrała drużyna Spartan Rokietnica (finalista 2020 r.) rzutami karnymi 3:2. Zwycięzca otrzymał główne trofeum Turnieju – puchar przechodni wykonany w 2014 r. z czarnego dębu przez Tadeusza Marszewskiego. Drugie miejsce zajęła drużyna – Ogniomistrze Napachanie, która została uhonorowana dodatkowo pucharem (ufundowanym przez ROS) jako najwytrwalsza drużyna w kategorii Senior. Trzecie miejsce wywalczyli Czarni Krzyszkowo – ubiegłoroczni zdobywcy pucharu przechodniego. Królem strzelców został Jakub Frąckowiak (10 goli) – Elektron Tomala. Każda drużyna otrzymała puchar oraz medale, a zwycięska drużyna nagrodę.

Turniej był współfinansowany ze środków Powiatu Poznańskiego i Gminy Rokietnica.

Warto dodać, że w tym dniu w godz. od 12:00 do 17:00 na terenie Szkoły Podstawowej w Napachaniu  odbywał się również Festyn w ramach Narodowego Programu Szczepień #Szczepimysię z KGW w Napachaniu. Była również możliwość spisania się w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Podsumowując tegoroczny Turniej, nie sposób nie wrócić do źródeł. „Niewiele deklaracji potrafi przetrwać próbę czasu. Zostają te o pierwotnej sile.”(D.P).

Podczas trwających rozgrywek na pierwszym Turnieju, wieczorem, rozpętała się burza, spadł grad, wiał silny wiatr, strażacy zostali wezwani do akcji, a zawodnicy wytrwale grali, aż do rozegrania wszystkich meczy. Kolejnym turniejom towarzyszyła sprzyjająca pogoda i niezwykły klimat. Radość, pogoda ducha, życzliwość. Tym razem nie mogło być inaczej, atmosfera była gorąca, serdeczna, rodzinna.

Turniej zakończył się wspólnym zdjęciem i corocznym „Telefonem” zaśpiewanym przez Anię.

Dziękujemy wszystkim zawodnikom, ich opiekunom, wszystkim uczestnikom i tym, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację i przebieg Turnieju. Dziękujemy zwłaszcza kolegom i przyjaciołom Marcina, którzy zainicjowali zorganizowanie Turnieju i nadal trwają. Dziękujemy pani Danucie Potrawiak, która od samego początku jest obecna i wspiera to wydarzenie. Dziękujemy pani Małgorzacie Łopatce za wielkie serce… Dziękujemy darczyńcom wszystkich edycji. Dziękujemy całej rodzinie za zaangażowanie i pomoc. Dziękujemy wszystkim za bezinteresowną pomoc, życzliwość i ofiarność.

Zapraszamy za rok.

Organizatorzy

X Amatorskiego Turnieju Piłkarskiego im. Marcina Matysiaka

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokietnicy

Sponsorzy X Amatorskiego Turnieju Piłkarskiego im. Marcina Matysiaka:

 • Wójt Gminy Rokietnica Bartosz Derech
 • Restauracja „Pod Gruszą” Józef Gawron
 • Cukiernia „U Kamilka” Artur Lisiak
 • Piekarnia Piotr Łakomy
 • Bajerbud-Ewa i Witold Bajerlein
 • Strauss Cafe Poland Sp. z o.o. Swadzim
 • Teresa i Ryszard Dziamscy
 • Magdalena i Artur Pilarczyk
 • Izabela i Norbert Dziamscy
 • Sklep Juupi – Helena Pukszta
 • Sołectwo Rokietnica
 • Ewa i Adrian Maternik
 • Danuta Potrawiak
 • Janina i Wiesław Chojnacki
 • Małgorzata Wardowicz
 • Wojciech Chwaliński
 • Małgorzata i Łukasz Jakobsze
 • Kwiaciarnia Bratek
 • Rokietnicki Ośrodek Sportu
 • Małgorzata i Zbigniew Muszyńscy
 • Jacek Bielecki
 • Ewa Nadolna
 • LINK Jakub Sobczak
 • Wanda Fudala
 • CTS Sobota
 • PUK Rokietnica,
 • Mirosław Skrzypczak
 • Rodzina i przyjaciele.

10 lat turnieju – FILM

Baner, na żółtym tle z lewej strony herb Gminy Rokietnica, z prawej strony napis Współfinansowane ze środków Gminy Rokietnica.Na zdjęciu dzieci stojące lub siedzące przy stole podczas rysowania/kolorowania. Nieco dalej zawodnicy siedzący na ławce. Na zdjęciu stół z niebieskim obrusem, a na nim puchary, medale i torebki z nagrodami. Również pod namiotem Sekretarz Gminy Rokietnica Danuta Potrawiak oraz organizator, rozmawiający i patrzący w kierunku boiska. Za nimi tablica z nazwami drużyn. Dalej namioty organizatora oraz organizatorzy. Na zdjęciu na pierwszym planie duży tort leżący na stoliku. Obok niego Krystyna Matysiak obejmująca dziewczynkę. Dalej organizatorzy turnieju i goście. Na siatce oddzielającej boisko baner sklepu Juupi!. Dalej fragment szkoły. Na zdjęciu zawodniczki meczu kobiet stojące na płycie boiska. Jedna drużyna w niebieskich koszulkach, druga - w białych, wszystkie z nagrodami w ręku. Za nimi, na siatce boiska baner turnieju oraz żółty baner Gminy Rokietnica. Za nimi altana i znajdujący się pod nią ludzie. Na zdjęciu zawodnicy turnieju juniorów wraz z trenerami, na płycie boiska. Wszyscy z nagrodami. Za nimi bramka. Za siatką samochód i drzewa. Na zdjęciu zawodnicy w polu karnym podczas meczu. Jeden z zawodników przygotowuje się do oddania strzału. Za siatką altana i drzewa.Na zdjęciu Marysia Gicala w czarnym stroju, tańcząca na płycie trawiastego boiska. Dalej Ania Gicala z mikrofonem w ręku. Na siatce boiska żółty baner Gminy Rokietnica. Dalej drzewa. Fot. Krzysztof Michta

Na zdjęciu widoczny tyłem Zastępca Wójta Gminy Rokietnica Arkadiusz Klapiński odsłaniający tablicę pamiątkową pamięci Marcina Matysiaka. Fot. Krzysztof Michta

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!