Aktualności

Worki nawodnieniowe dla drzew młodych

data publikacji: 05/08/2022

KATEGORIA: Środowisko

W dobie zmian klimatycznych, w trudnych warunkach zieleni publicznej, młode, nowo posadzone drzewa dla prawidłowego rozwoju wymagają podlewania uzupełniającego. W sytuacji, kiedy rocznie mamy coraz więcej nowych nasadzeń drzew, podlewanie ich stanowi nie lada wyzwanie – stąd worki nawadniające, które pozwalają nam to ważne zadanie wykonać.

Obecnie system ten został zastosowany dla drzew przy nowo wyremontowanych terenach dworca w Rokietnicy, terenach przy szkole w Cerekwicy oraz przy części drzew w Bytkowie.

JAK DZIAŁA WOREK NAWADNIAJĄCY – NOWY SYSTEMU PODLEWANIA DRZEW MŁODYCH

Napełnione wodą specjalne worki, uwalniają ją do gleby przez wiele kolejnych godzin, nawadniając korzenie młodych drzew oraz stymulując je jednocześnie do rozwoju. Dzięki nim, woda dociera w głębsze partie gleby, a nie rozlewa się tylko powierzchniowo. Worki nawadniające (jeśli to możliwe) montuje się w pewnej odległości od pnia, np. przy palikach stabilizujących drzewa, co jakiś czas zmieniając palik na którym są zamontowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda uwalnia się obok bryły korzeniowej, a system korzeniowy rozrośnie się na boki i z czasem będzie w stanie pobierać wodę z większej partii gleby.

Taki system można już dostrzec w innych miastach i odnosi on tam zadowalające rezultaty. Mamy więc nadzieję, że i na naszej gminie taki system się sprawdzi i będzie można rozszerzyć jego stosowanie na kolejnych nasadzeniach drzew młodych.

Obsługa napełniania worków została zlecona Spółdzielni socjalnej TAROKA (której pracownicy noszą firmowe kamizelki odblaskowe), dlatego prosimy o nieingerowanie w ich konstrukcję, aby osoby nieuprawnione do tego zadania nie uszkodziły nowego systemu nawadniania.

Zainteresowanych tym systemem mieszkańców informujemy, że worki nie stanowią dużego wydatku i są łatwo dostępne do zamówienia przez różne portale internetowe.

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!