Aktualności

„Tu wszędzie Polska” – wyjątkowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rokietnicy

data publikacji: 18/11/2021

KATEGORIA: Kultura

Każdego roku 11 listopada w całej Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Wielu włodarzom zależy na tym, aby świętowanie było uroczyste, żeby Polacy ponownie poczuli dumę z dokonań przodków i bycia Polką/Polakiem.

Taki cel, podczas planowania tegorocznych obchodów, przyświecał również nam. O godz. 15:00 w Kościele Parafialnym pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Rokietnicy tradycyjnie odbyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny. Po niej uczestnicy zostali zaproszeni na koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Mieszanego HASŁO.

Jako organizatorzy zawsze też staramy się zaproponować mieszkańcom coś nowego, dlatego tym razem zaprosiliśmy ich na świętowanie w plenerze, w parku przy Zespole Szkół im. J. i W. Zamoyskich w Rokietnicy. Swoim występem uroczystość rozpoczął i uświetnił aktor Teatru Nowego w Poznaniu pan Michał Grudziński, który zadeklamował dwa poruszające wiersze „Tu wszędzie Polska” Tadeusza Kubiaka i „Oblicze ojczyzny” Tadeusza Różewicza. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, krótkie przemówienie wygłosił Wójt Gminy Rokietnica pan Bartosz Derech. Ostatnim punktem części artystycznej obchodów był przepiękny recital piosenek o wolności w wykonaniu pani Anny Polowczyk. Uczestnicy wydarzenia wprowadzeni w odświętny nastrój byli następnie świadkami wyjątkowego pokazu video mappingu o tematyce niepodległościowej, w którym zawarte były elementy naszej lokalnej historii. Wokół głośno brzmiała podniosła muzyka, potęgując wrażenia wizualne. Po pokazie rozbrzmiały gromkie oklaski, co było dla nas dowodem zadowolenia mieszkańców.

Dodatkowym elementem, który wprowadził w parku przy Zespole Szkół im. J. i W. Zamoyskich niezwykły klimat, było podświetlenie drzew oraz ścieżki kolorowymi lampami, co w osobach odwiedzających to miejsce wzbudzało zachwyt.

Bardzo pozytywny odzew po obchodach Święta był dla nas wyjątkowo miły, dlatego wszystkim Państwu dziękujemy za doceniające słowa.

Wydarzenie to nie odbyłoby się bez udziału w przygotowaniach naszego współorganizatora – Zespołu Szkół im. J. i W. Zamoyskich w Rokietnicy oraz bez pomocy partnerów wydarzenia: Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o., Gminnego Ośrodka Kultury, Rokietnickiego Ośrodka Sportu, druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z Napachania i Rokietnicy.

Podziękowania należą się również wszystkim tym, którzy udostępnili nam zdjęcia do wykorzystania w pokazie video mappingu, co pozwoliło na wprowadzenie do prezentacji naszych lokalnych akcentów.

Dziękujemy Rokietnickiemu Archiwum Cyfrowemu, Zespołowi Szkół im. J. i W. Zamoyskich w Rokietnicy, panu Jerzemu Gmerkowi, panu Damianowi Nowickiemu i panu Bartoszowi Derechowi.

Na zdjęciu widać budynek dworku dwupiętrowego nocą. Na budynku wyświetlone są na czerwonym tle dwa stare zdjęcia - jedno po lewej, drugie po prawej stronie. Na obu widać budynek dworku w dawnych czasach. po środku budynku wyświetlony jest biały napis "Początek XIX w. wzniesienie dworu".

Na zdjęciu widać budynek dworku dwupiętrowego nocą. Na ciemnym tle wyświetlona jest wizualizacja z dwoma zdjęciami - jedno po lewej, drugie po prawej stronie budynku, na których ukazany jest stary budynek dworca PKP w Rokietnicy - na jednym widok od frontu, na drugim widok z tyłu dworca. Po środka pokazano wizualizację starego pociągu jadącego po szynach na wprost oglądającego.

Na zdjęciu widać budynek dworku dwupiętrowego nocą, podświetlonego na biało-czerwono, zgodnie z kolorystyką polskiej flagi narodowej. Po lewej stronie zdjęcia widać choinkę podświetloną na czerwono, po prawej stronie zdjęcia na pirrwszym planie widać choinkę podświetloną na biało.

U dołu zdjęcia widać ścieżkę podświetloną lampami ziemnymi na zmianę na pomarańczowo i niebiesko. Na drugim planie widać krzaki i drzewa podświetlone na niebiesko, turkusowo i fioletowe. W tle po lewej stronie widać budynek dworku w Rokietnicy, na którym wyświetlone są strony starych gazet - najbardziej widoczny jest czerwony logotyp Solidarność.

Na zdjęciu widać drzewa podświetlone kolejno na czerwono, niebiesko i zielono. Po lewej stronie u dołu zdjęcia widać lampę oświetlającą z ziemi drzewa.

 

 

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!