Aktualności

Tere hommikust Eesti! – Dzień dobry, Estonio!

data publikacji: 23/03/2020

KATEGORIA: Dofinansowania

Celem projektu „Traditions and modern technology“ jest poznanie krajów europejskich, ich kultury i historii, a także wykazanie podobieństw pomiędzy poszczególnymi narodami. Realizacja projektu odbywa się m.in. poprzez wyjazdy uczniów i kadry nauczycielskiej do państw partnerskich: Finlandia, Węgry, Portugalia, Estonia i Zjednoczone Królestwo. Projekt i tygodniowe wyjazdy młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy realizowane będą w latach 2017-2020. Budżet projektu opiewa na sumę ponad 95000 złotych (fundusze UE). Uczestnicy projektu otrzymują od Narodowej Agencji grant na realizację mobilności, który pokrywa wydatki związane z podróżą i zakwaterowaniem.

Podczas wyjazdów uczniowie uczestniczą w lokalnych i narodowych świętach, wykorzystują znajomość języka angielskiego oraz poszerzają wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii. W ostatniej mobilności uczestniczyły uczennice klas siódmych Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy: Maja Pietrzak i Natasza Klimczak. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Elżbieta Fudala i Roma Błaszczyk. Udział w projekcie zarówno od uczniów, jak i nauczycieli wymaga bardzo dobrej znajomości języka angielskiego.

koordynator projektu
Ewa Lepsza

Od 2017 roku Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rokietnicy realizuje projekt „Traditions and modern technology” współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus +. Celem tego projektu jest poznanie krajów europejskich, ich kultury i historii, a także wykazanie podobieństw między poszczególnymi narodami. Jednym ze sposobów realizacji założeń tego projektu jest międzynarodowa wymiana uczniów i kadry nauczycielskiej.

9 lutego wyruszyłyśmy wraz z naszymi nauczycielkami, Panią Elżbietą Fudalą i Panią Romą Błaszczyk, do małej miejscowości Häädemeeste w Estonii.

Z lotniska Ławica w Poznaniu o 9:00 wyleciałyśmy do Tallina, po drodze z szybką przesiadką w Warszawie. Na miejscu docelowym spotkałyśmy się z osobami z innych krajów – Wielkiej Brytanii, Finlandii, Portugalii, Węgier. Wraz z nimi pojechaliśmy autobusem do naszych gospodarzy – Annalisy i Mii.

Pierwszego dnia po przylocie zapoznałyśmy się z tutejszą kulturą. Odwiedziłyśmy szkołę, kościół oraz dom kultury, w którym miałyśmy okazję nauczyć się regionalnych, estońskich tańców.

Drugiego dnia brałyśmy udział w warsztatach artystycznych oraz uczestniczyłyśmy w leśnej grze terenowej. Na warsztatach udało nam się wykonać figurki robaków z metalowych drutów oraz bransoletki. W czasie wolnym grałyśmy wraz z dziewczynami w siatkówkę i ping-ponga.

Środa była dniem pełnym wrażeń. Mieliśmy wtedy okazję zwiedzić stolicę Estonii – Tallin. Odwiedziliśmy dwa muzea marynarki wojennej, stare miasto oraz lokalną galerię handlową.

W czwartek pojechaliśmy na farmę Jacobsonów, gdzie dowiedziałyśmy się, jak kiedyś w Estonii świętowano ostatki. Następnie pojechaliśmy do Parnawy na kręgle. Był to czas wspólnej zabawy i śmiechu.

Ostatni dzień spędziłyśmy w Centrum Natury, tam poszłyśmy na spacer wzdłuż wybrzeża. Mimo niesprzyjającej pogody widoki były piękne i zapadające na długo w pamięć. Po powrocie zagraliśmy we wcześniej przygotowaną przez nas grę, otrzymaliśmy słodki poczęstunek i certyfikaty. Wieczorem, z okazji Walentynek, udałyśmy się na „playback”. Były to przezabawne występy uczniów, przeplatane z estońskimi żartami. Po powrocie wraz z dziewczynami powspominałyśmy cały pobyt.

Cały wyjazd uważamy za bardzo udany. Zawarłyśmy nowe przyjaźnie, odwiedziłyśmy miejsca, które pewnie nigdy nie znalazłyby się na liście naszych wakacyjnych wyjazdów. Dzięki programowi Erasmus + miałyśmy okazję poznać walory turystyczne Estonii. Wszystkim uczniom polecamy udział w wymianie uczniów i nauczycieli.

Maja Pietrzak i Natasza Klimczak

Na zdjęciu 2 uczeNa zdjęciu 2 uczennice Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy, a jednocześnie uczestniczki projektu Erasmus+ przed akwarium.nnice Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy, a jednocześnie uczestniczki programu Erasmus+ przed akwarium.

Na zdjęciu 2 uczennice Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy, a jednocześnie uczestniczki projektu Erasmus+ oraz 2 inne uczennice znajdujące się w sali komputerowej i uśmiechające się do obiektywu.

Na zdjęciu 2 uczennice Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy, a jednocześnie uczestniczki projektu Erasmus+oraz dwie inne uczennice przy stole w restauracji przed podaniem posiłku.

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!

REGULAMIN