Aktualności

Nowości w dowodach osobistych

data publikacji: 08/11/2021

KATEGORIA: Komunikaty

Od 8 listopada 2021 roku można składać wnioski o nowe dowody osobiste, na których będą dwie cechy biometryczne: oprócz zdjęcia twarzy, dwa odciski palców. Na nowe dowody powraca też podpis posiadacza.

  • Dwa odciski palców i podpis posiadacza to główne nowości w dowodach osobistych wydawanych od 8 listopada
  • Zmieni się również nieco sam wygląd dokumentów

Nowe dowody osobiste oprócz wprowadzonego w 2019 r. zdjęcia twarzy będą miały dwa odciski palców oraz własnoręczny podpis posiadacza. Podpis i odciski znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia (wyłączywszy osoby, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe) i będą odwzorowywane w urzędzie.

Zmieni się również sam wygląd dokumentu. Na awersie w prawym górnym rogu umieszczone będzie oznaczenie państwa (PL) na tle flagi Unii Europejskiej. W związku z tym przesunięta zostanie informacja, że dokument posiada chip. U dołu dokumentu znajdzie się pole na podpis posiadacza. Na rewersie natomiast napis „Numer dowodu osobistego” zostanie zastąpiony napisem „Seria i numer dokumentu”.

Ponieważ zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie, nie ma możliwości złożenia elektronicznych wniosków o dowód osobisty (online od 7 listopada można składać tylko wnioski o dowód dla osób poniżej 12. roku życia).

Dowody wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne przez 10 lat, a młodszym – 5 lat. Dokumenty tych osób, od których pobranie odcisków palców będzie chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności.

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania prawa krajowego do unijnego. Nie trzeba wymieniać już posiadanych dowodów. Będą one ważne przez okres, na jaki zostały wydane.

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!