Aktualności

Na ul. Szamotulskiej w Rokietnicy powstaną dwa ronda

data publikacji: 08/09/2022

KATEGORIA: Inwestycje

Rozstrzygnięto przetarg na budowę dwóch rond na ulicy Szamotulskiej w Rokietnicy. Powiat poznański otrzymał na ten cel dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

 

Nowe ronda powstaną na ulicy Szamotulskiej, a dokładnie na skrzyżowaniach z ulicami Szkolną i Kolejową.

– Zależy nam, by ten odcinek stał się bezpieczny dla wszystkich użytkowników drogi – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

W ramach inwestycji, oddalone od siebie o około 100 metrów skrzyżowania – w tym jedno z sygnalizacją świetlną, zostaną przebudowane na zespół dwóch rond. Planowane jest również wzmocnienie nawierzchni i poszerzenie jezdni, budowa chodników i dróg rowerowych, budowa dwóch przystanków autobusowych z zatokami. Cały odcinek zostanie kompleksowo odwodniony i oświetlony.

Prace zakładają również poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu: powstaną azyle dla pieszych i rowerów na jezdni, wykonane zostanie nowe oznakowanie z materiałów odblaskowych o wysokich parametrach technicznych.

– Przebudowa poprawi czytelność obu skrzyżowań. Będą one funkcjonowały w układzie dwóch odrębnych rond umożliwiających zawrócenie – wyjaśnia Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. – Pomiędzy nimi będzie znajdowała się nieprzejezdna wyspa, stanowiąca przedłużenie wysp najazdowych.

Wzdłuż tej wyspy po obu stronach drogi, w miejscu istniejących przystanków, zostaną wykonane zatoki autobusowe, co wyeliminuje zatrzymywanie się autobusów na jezdni i wpłynie na płynność ruchu.

Inwestycja będzie kosztować niemal 6,8 mln zł. Ponad 2,3 mln zł powiat poznański otrzymał w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, po przygotowaniu przez Wykonawcę i zatwierdzeniu projektu organizacji ruchu na czas robót.

Na zdjęciu widać ulicę asfaltową z dołu prawej strony, w kierunku lewej strony (środek zdjęcia). Po lewej stronie błotniste pobocze, po prawej pas zieleni i chodnik, a dalej płot i drzewa. Na ulicy w obu kierunkach jadą samochody. W dalszej perspektywie drzewa.

 

Na zdjęciu widoczne małe rondo, po którym jadą trzy auta: jedno wjeżdża (widać tylko przód samochodu), jedno jedzie po rondzie (widać cały lewy bok samochodu), jedno z jego zjeżdża (widać całe auto po lewej stronie zdjęcia). Za rondem widoczne krzewy i małe drzewka, a za nimi dom z czerwonej cegły.

fot. ZDP

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!

REGULAMIN