Aktualności

Modernizacja drogi z Rokietnicy do Napachania

data publikacji: 10/01/2022

KATEGORIA: Inwestycje

W związku z rozpoczęciem prac na drodze z Rokietnicy do Napachania, przypominamy wywiad, którego we wrześniu 2021 r. udzielił nam pan Tomasz Łubiński Wicestarosta Poznański.

Droga z Rokietnicy do Napachania wymaga modernizacji. O jej budowie rozmawiamy z panem Tomaszem Łubińskim Wicestarostą Poznańskim.

Agnieszka Kępa: W powiecie jest wiele dróg do przebudowy, jednak zdecydowano o modernizacji akurat tej z Rokietnicy do Napachania. Dlaczego?

Tomasz Łubiński: Na szczęście dróg powiatowych do przebudowy jest coraz mniej. Od lat wydatki na drogi stanowią sporą część naszego budżetu. Dzięki temu systematycznie remontujemy i przebudowujemy te odcinki, które najbardziej wymagają naszej interwencji.

A tej niewątpliwie wymaga odcinek z Rokietnicy do Napachania. Droga jest zniszczona, wąska, bez poboczy, chodników czy ścieżki rowerowej. Jest niebezpieczna i chcemy to zmienić. Trzeba pamiętać, że przygotowania do takiej inwestycji trwają kilka lat. Nie inaczej było w tym przypadku. Teraz jesteśmy gotowi, więc ruszamy.

A.K.: Kiedy rozpocznie się budowa i w jakim terminie planowane jest oddanie jej do użytku?

T.Ł.: Umowa z wykonawcą została już podpisana. Obecnie opracowuje on projekt organizacji ruchu na czas prowadzenia prac. Roboty powinny ruszyć w październiku i zakończyć się we wrześniu  przyszłego roku.

(przyp.aut.: rozpoczęcie prac zostało przesunięte na rok 2022)

A.K.: Z jakimi utrudnieniami będą musieli liczyć się mieszkańcy gminy w związku z realizacją inwestycji?

T.Ł.: Na pewno z ruchem wahadłowym na niektórych odcinkach, zwężeniem przejazdu, niewykluczone, że także z czasowymi zamknięciami drogi. O wszystkich zmianach mieszkańcy będą na bieżąco informowani poprzez tablice. To duża inwestycja, więc utrudnienia na pewno będą zauważalne. Zapewniam jednak, że warto się przemęczyć. Droga po przebudowie będzie przede wszystkim bezpieczna, ale także dużo wygodniejsza dla wszystkich użytkowników.

A.K.: Wiemy, że jednym z pierwszych etapów prac będzie wycinka drzew. Dlaczego podjęto taką decyzję?

T.Ł.: Dzisiaj droga z Rokietnicy do Napachania jest wąska i niebezpieczna. Nie spełnia żadnych standardów, drzewa rosną w skrajni drogi. Jezdnia musi zostać poszerzona, odwodniona, ruch pieszy i rowerowy chcemy odseparować od drogi dla samochodów. To wymaga miejsca. Zapewniam, że zamierzamy wyciąć tylko te drzewa, które kolidują z przebudową i których wycięcie jest absolutnie konieczne.

A.K.: Jaki będzie całkowity koszt inwestycji?

T.Ł.: Umowa z wykonawcą została podpisana na 10,7 mln zł. To duża kwota, nawet jak na budżet powiatu poznańskiego. Nie będę ukrywać, że realizacja inwestycji stała się możliwa po otrzymaniu przez powiat dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Kwota dotacji to 4,7 mln zł. Pozostała część zostanie sfinansowana z budżetów powiatu poznańskiego oraz gminy Rokietnica.

A.K.: Co zyskają mieszkańcy po przebudowie?

T.Ł.: Kierowcy zyskają szeroką, bezpieczną i wygodną jezdnię. Pasażerowie komunikacji gminnej – bezpieczne i wygodne przystanki autobusowe. Rowerzyści ścieżkę rowerową na całym odcinku. Z kolei piesi – bezpieczne, oświetlone przejścia dla pieszych z azylami oraz chodnik.

Na zdjęciu widać ulicę z wieloma uzupełnieniami dziurawego asfaltu. Po lewej stronie wąski pas zielonej trawy, a na niej kilka młodych drzewek, za nimi - pole. Po prawej stronie gęsto zarośnięte pobocze - trawa i drzewa.

 

Zdjęcie zrobione na poboczu ulicy. Ulica z lewej strony, na niej białą farbą namalowany zygzak. Za ulicą na lewym poboczu cienki pas zieleni z trawą, za nim żywopłot, a dalej drzewa. Po prawej stronie na poboczu wydeptana trawa, a w dalszej perspektywie chodnik, na nim latarnia. Za chodnikiem po prawej stronie drzewa. Po lewej i po prawej stronie, mniej więcej w połowie zdjęcia, na poboczach po jednym samochodzie (oba auta są granatowe).

 

Zdjęcia: Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!