Aktualności

Mistrzostwa amatorów Powiatu Poznańskiego w biegach na orientację

data publikacji: 04/05/2022

KATEGORIA: Sport

Stowarzyszenie Przyjaciół Rakowni zaprasza wszystkich miłośników imprez na orientację – spacerów, marszów i biegów – na Mistrzostwa amatorów Powiatu Poznańskiego w biegach na orientację – „Orientacja na Rakownię”, które odbędą się 7 maja 2022 roku w Rakowni koło Murowanej Gośliny. Wydarzenie organizowane na terenach leśnych Puszczy Zielonka zarządzanych przez Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie objął patronatem honorowym Starosta Poznański Jan Grabkowski.

„Orientacja na Rakownię” na stałe wpisała się w życie niewielkiej podpoznańskiej miejscowości. Z dwoma przerwami impreza organizowana jest od 2012 roku, uczestniczyło
w niej w zależności od roku między 50 a 150 uczestników. Biorą w niej udział zarówno mieszkańcy Rakowni i Gminy Murowana Goślina spragnieni rywalizacji, uczestnictwa w imprezie ze sportowym zacięciem, ale przyjeżdżają także osoby z Poznania, z aglomeracji poznańskiej i nawet z Polski, chcące uczestniczyć w rywalizacji orienteeringowej. Bo Orienteering to zielony sport – rozgrywany w terenach leśnych – który wyrównuje pokoleniowe szanse – szybsze z reguły dzieci i młodzież rywalizują z dorosłymi, a nawet osobami w podeszłym wieku, których przewagą jest doświadczenie w czytaniu mapy. Warto dodać, że w Rakowni prowadzone są także śródroczne treningi i szkolenia dla osób (dorosłych i dzieci), które chciałby nauczyć czytać się map, aby pełniej móc korzystać z zawodów.

Informacje o zawodach i zapisy znaleźć można na stronie www.rakownia.org/atrakcje/orientacja-na-rakownie/.

Stowarzyszenie Przyjaciół Rakowni zaprasza też do trenowania orientacji we własnym zakresie przy pomocy Zielonego Punktu Kontrolnego. Umieszczone w leśnych ostępach, poza ścieżkami, słupki z biało-pomarańczowymi znacznikami i perforatorami („dziurkaczami” do potwierdzenia obecności na punkcie) czekają na odnalezienie we wskazanej na mapie kolejności. Tę zaś pobiera się w skrzynce na miejscu startu (wspomniana świetlica lub boisko) lub – dla pewności – można samodzielnie wydrukować ją, pobierając ze strony www.rakownia.org/atrakcje/zielony-punkt-kontrolny/. Warto dodać, że mapa do orienteeringu jest bardzo szczegółowa (1:10000), ukazuje przebieżność terenu (legenda znajduje się na tablicy startowej). Mapy są zaktualizowane i przygotowana zgodnie ze standardami Polskiego Związku Orientacji Sportowej. Przygotowano trasy rodzinne, krótkie, średnie i długą, zacząć można zarówno ze świetlicy jak i z boiska. Na każdym
słupku znajduje się opis, z jakiego drzewa został on wykonany i jakie są jego właściwości i zastosowanie.

Zapraszamy do Rakowni!

PROJEKT ZOSTAŁ DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW POWIATU POZNAŃSKIEGO ORAZ FUNDUSZU SOŁECKIEGO RAKOWNIA – GMINA MUROWANA GOŚLINA.

Źródło: informacja prasowa Stowarzyszenia Przyjaciół Rakowni

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!