Aktualności

Komunikat dot. wilków na terenie Gminy Rokietnica

data publikacji: 06/11/2023

KATEGORIA: Komunikaty

Drodzy mieszkańcy Gminy Rokietnica, w związku z pojawiającymi się zgłoszeniami dotyczącymi zaobserwowania wilków na terenie naszej gminy informujemy, że potencjalne spotkania z drapieżnikiem nie stanowią zagrożenia dla życia człowieka.

Wilk ma naturalny lęk przed człowiekiem i unika bezpośrednich spotkań, co nie znaczy, że nie może dojść do przypadkowego spotkania, kiedy to drapieżnik po zorientowaniu się, że ma do czynienia z człowiekiem ucieknie, lub odejdzie w drugą stronę. Szczególną sytuacją są spotkania na drogach i polach uprawnych, na których człowiek znajduje się w samochodzie lub maszynie rolniczej w takich przypadkach wilk nie musi uciekać z uwagi na nie kojarzenie pojazdów z człowiekiem. Dużo częstsze i dotkliwsze są  pogryzienia spowodowane przez psy domowe.

Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na zabezpieczenie swoich psów na nieogrodzonych posesjach (zamykanie na noc w pomieszczeniach), nie puszczaniu psów luzem w lesie.

Ważne jest również zabezpieczanie kompostowników. Zostawianie resztek jedzenia w miejscach dostępnych dla wilków, sprawia że przyzwyczajają się one do zdobywania pożywienia w ten sposób i mogą stawać się coraz śmielsze w podchodzeniu do naszych posesji.

Prosimy o informowanie Urzędu Gminy Rokietnica lub RDOŚ w Poznaniu o każdych sytuacjach, które budzą niepokój: wilk zachowujący się nienaturalnie – regularnie podchodzący pod zabudowę, lub wyglądający na chorego, wychudzonego i z ubytkami sierści.

W tym celu podajemy przydatne dane kontaktowe:

– w dniach i godzinach pracy Urzędu Gminy tel.: 61 896 06 16, katarzyna.lokke@rokietnica.pl,

– po godzinach pracy Urzędu Koordynator Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowe w Gminie Rokietnica tel.: 609 029 512 sandra.pietrzak@rokietnica.pl,

– Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu tel.: 61 639 64 00.

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!

REGULAMIN