Tu jesteś:

Inwestycje bieżące

ZACHODNIA OBWODNICA POZNANIA zostanie dokończona.

Ministerstwo Transportu ustami swego rzecznika, Mikołaja Karpińskiego, zapowiedziało możliwość dokończenia Zachodniej Obwodnicy Miasta Poznania. Co to oznacza dla Rokietnicy? Koniec absurdu, którym byłaby 5,5 km wyrwa miedzy Starzynami i Swadzimiem.

Zachodnia Obwodnica Miasta Poznania w ciągu drogi S11 o łącznej długości 27 km miała zostać otwarta do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Łącząc Złotniki z Głuchowem pozwoliłaby „odetchnąć” arteriom komunikacyjnym miasta Poznania i ułatwić połączenie miedzy głównymi trasami krajowymi i międzynarodowymi: A2, S11, S5, podpoznańskim gminom zaś dać szansę na poprawę standardów życia i dynamiczny rozwój.
Jak zwykle oprócz planów do ich realizacji potrzebne są przede wszystkim pieniądze, a tych niestety w rządowej kasie zabrakło. Kiedy wydawało się, że bezpowrotnie absurd zwyciężył rozsądek, a perspektywa oddania dwóch skrajnych odcinków zachodniej Obwodnicy Poznania - I i IIA - stawała się całkiem realna, zapaliło się zielone światło.
Wysiłkiem inwestora: Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, poznańskich samorządowców i parlamentarzystów oraz wojewody wielkopolskiego Piotra Florka, udało się wysupłać potrzebne rządowe kwoty. Odcinek IIB, miedzy Rokietnicą i Swadzimiem który zyskał już miano największej polskiej drogowej dziury, został z powrotem przesunięty do priorytetowych inwestycji. Jak zapewnia rzecznik Ministerstwa Transportu, Mikołaj Karpiński, stało się to możliwe dzięki oszczędnościom uzyskanym na ubiegłorocznych przetargach drogowych.
Dla przeciętnego zjadacza chleba, a właściwie – drogi, ten fakt wydaje się najważniejszy – pieniądze znalazły się tam, gdzie ich potrzeba. Okazuje się jednak, że finanse publiczne nie są prostym rachunkiem zysków i strat. Tu potrzebne są jeszcze decyzje pozwalające na… przesunięcia pomiędzy budżetowymi klasyfikacjami. Władnym zaś ich podjęcia jest tylko Minister Finansów. Choć podobno tym razem, to tylko zwykła formalność.
Oby tym razem nadzieje nie okazały się płonne. GDDKiA zapewnia, że jak tylko otrzyma potwierdzenie finansowania na piśmie, rozstrzygnie trwający już przetarg. Oznacza to możliwość wejścia wykonawcy na budowę już w marcu i finalne zakończenie zadania. Wprawdzie na odcinku Rokietnica – Swadzim tylko w postaci jednej nitki, ale jednak.
Może więc sylwester kończący rok 2012 przyjdzie nam spędzić nietypowo – na wędrówce, a właściwie przejażdżce - nieprzerwaną wstęgą szos. Wzdłuż CAŁEJ 27 kilometrowej Zachodniej Obwodnicy Miasta Poznania. Kto wie…
D.P.

 

 


Data publikacji w serwisie: 2012-02-10
Strony: 1


<-title->

Znak drogowy