Aktualności

Wernisaż wystawy fotograficznej pt. Odkrywamy Rokietnicę

data publikacji: 09/01/2020

KATEGORIA: Kultura

13 grudnia 2019 r. o godz. 18:00 Rokietnicki Klub Fotograficzny otworzył uroczyście wernisaż wystawy fotograficznej pt. Odkrywamy Rokietnicę.

Wystawa składa się w sumie z 17 zdjęć, 17 autorów – członków RKF. Zdjęcia przedstawiają naszą gminę w pewnych nieoczywistych sytuacjach, miejscach, często zapomnianych. Chcieliśmy zainteresować tymi zdjęciami mieszkańców Rokietnicy i nie tylko, do poszukiwań, do poznawania miejsc, które nas otaczają każdego dnia i często nie zwracamy na nie uwagi, bo są tam „od zawsze”.

Informujemy wszystkich, którzy nie byli na wernisażu, że zdjęcia można obejrzeć w Bibliotece Gminnej w Rokietnicy do 10 stycznia 2020 r.

A jeśli któreś ze zdjęć Państwu się szczególnie spodoba, będzie można je wylicytować już 12 stycznia 2020 r. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rokietnicy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się do nas przyłączyć w nowym roku.

Kontakt tel: 500074500.

Rokietnicki Klub Fotograficzny

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Wójta Gminy Rokietnica.

Zdjęcia z wernisażu>>>ZOBACZ

Baner, na żółtym tle z lewej strony herb Gminy Rokietnica, z prawej strony napis Współfinansowane ze środków Gminy Rokietnica.

Zdjęcia prezentowane podczas wystawy:

Zdjęcie zachodniej obwodnicy Poznania, na odcinku Rokietnica - Sobota.

Autor zdjęcia: Marek Łukasiewicz

Tytuł: Obwodnica

Zdjęcie zachodniej obwodnicy Poznania, na odcinku Rokietnica – Sobota, zrobione o poranku, wczesną wiosną roku 2019.


Kobieta biegnąca drogą w Pawłowicach. W tle wschodzące słońce i zachmurzone niebo.

Autor zdjęcia: Magda Augustyniak

Tytuł: W biegu

Pawłowice godz 6:45 rano. Wszystkie sprawy zostają za tobą. Jesteś tylko ty i droga. I wschód słońca.


Autor zdjęcia: Adam Michta

Tytuł: „Jesienny Dwór w Rokietnicy”

Zdjęcie wykonane jesienią 2019 roku, przy pięknej słonecznej pogodzie i opadających z drzew kolorowych liściach. Obiekt powstał w początku XIX wieku, ale jego obecny wygląd jest efektem wielu przebudów, które prawie całkowicie zatarły jego pierwotny wizerunek. Obecnie obiekt spełnia rolę administracyjną dla Zespołu Szkół im. Jadwigi i Władysława Zamoyskich w Rokietnicy. Dwór otoczony jest pięknym parkiem krajobrazowym z 2. połowy XIX wieku z drzewami, których obwód sięga do trzech metrów i jesienią wygląda bardzo kolorowo. W 1939 r. właścicielem obiektu był Niemiec – Otto von Hantelmann, fundator pobliskiego kościoła p.w. Chrystusa Króla.


Autor zdjęcia: Krzysztof Skibicki

Tytuł zdjęcia: Napachanie

Poranny wiosenny spacer, podczas poszukiwań nowych miejsc, w których można spotkać wędrujące zwierzęta, urzekł mnie wschód słońca i wspaniały spektakl kolorów, rozgrywający się wokół ambony postawionej w lesie.


Linia kolejowa nr 363 Rokietnica – Międzychód. Tory porośnięte trawą i drzewami

Autor zdjęcia: Joanna Bednarska

Tytuł: Linia kolejowa nr 363 Rokietnica – Międzychód

Jeden z ostatnich pojazdów szynowych przewożących pasażerów pokonał linię kolejową nr 363 Rokietnica – Międzychód na początku 2001 roku. Pomimo intensywnych działań zmierzających do rewitalizacji nieczynnej linii nr 363, które trwały od 2017 roku, przywrócenie ruchu kolejowego na tej trasie ostatecznie nie nastąpi. Jak linia nr 363 wygląda po 18 latach? Przyroda wzięła ją w swoje posiadanie…


Autor zdjęcia: Adam Woźniczka Tytuł: Nieoczywiste Pędząc byle dalej, przekraczamy kolejne granice. W dążeniu do "byle dalej" zapominamy o tym, co mamy obok siebie. Przede wszystkim blisko nie jest tylko dla tych z daleka. "Przede wszystkim blisko" pozostaje wciąż do odkrycia.

Autor zdjęcia: Adam Woźniczka

Tytuł: Nieoczywiste

Pędząc byle dalej, przekraczamy kolejne granice. W dążeniu do „byle dalej” zapominamy o tym, co mamy obok siebie. Przede wszystkim blisko nie jest tylko dla tych z daleka. „Przede wszystkim blisko” pozostaje wciąż do odkrycia.


Czarno-biała grafika przedstawiająca kobietę-drzewo. Autor zdjęcia: Grzegorz Ląg Tytuł: Faustyna Zdjęcie prezentuje charakterystyczne dla Kiekrza miejsce kultu Siostry Faustyny nad Małym Jeziorem Kierskim. Zarys pomnika uzupełniają porastające drogę krzyżowa wierzby.

Autor zdjęcia: Grzegorz Ląg

Tytuł: Faustyna

Zdjęcie prezentuje charakterystyczne dla Kiekrza miejsce kultu Siostry Faustyny nad Małym Jeziorem Kierskim. Zarys pomnika uzupełniają porastające drogę krzyżową wierzby.


Autor zdjęcia: Krzysztof Michta Tytuł: ZABYTKOWY POCIĄG „KOLEJE WOLNOŚCI 1918 - 2018” Zdjęcie przedstawia przyjazd zabytkowego pociągu na dworzec kolejowy w Rokietnicy upamiętniający 100 Rocznicę Powstania Wielkopolskiego „KOLEJE WOLNOŚCI 1918 – 2018”. Z tej okazji zabytkowy pociąg wyruszył dnia 6 października 2018 roku ze stacji Poznań Główny szlakiem Powstania Wielkopolskiego odwiedzając po drodze stacje Poznań Starołęka, Poznań Franowo, Swarzędz, Rokietnicę oraz Kiekrz, aby zakończyć swój bieg na Dworcu Letnim w Poznaniu.

Autor zdjęcia: Krzysztof Michta

Tytuł: ZABYTKOWY POCIĄG „KOLEJE WOLNOŚCI 1918 – 2018”

Zdjęcie przedstawia przyjazd zabytkowego pociągu na dworzec kolejowy w Rokietnicy upamiętniający 100 rocznicę Powstania Wielkopolskiego „KOLEJE WOLNOŚCI 1918 – 2018”. Z tej okazji zabytkowy pociąg wyruszył dnia 6 października 2018 roku ze stacji Poznań Główny szlakiem Powstania Wielkopolskiego, odwiedzając po drodze stacje Poznań Starołęka, Poznań Franowo, Swarzędz, Rokietnicę oraz Kiekrz, aby zakończyć swój bieg na Dworcu Letnim w Poznaniu.


Autor zdjęcia: Krzysztof Rzepczyński

Tytuł: Zaśnieżona Rokietnica

Zdjęcie przedstawia jedno z ostatnich starych drzew na Placu Rumpuciowym na tle Osiedla Kalinowego. Drzewo to niestety pomimo prób ostrego cięcia korekcyjnego, umiera. W roku 2019 praktycznie nie miało w ogóle liści, a na jego konarach widoczne są ślady najprawdopodobniej po uderzeniu pioruna. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości zostanie wycięte.


Droga S11, sarny, budynki, ptaki w locie. Autor zdjęcia: Dawid Lewek Tytuł: Symbioza Fotografia przedstawia jak człowiek potrafi żyć w harmonii z naturą na terenie gm. Rokietnica. Data fotografii: 09.03.2019. Zdjęcie wykonane na ul. Szkolnej w kierunku do Napachania po lewej stronie.

Autor zdjęcia: Dawid Lewek

Tytuł: Symbioza

Fotografia przedstawia jak człowiek potrafi żyć w harmonii z naturą na terenie gm. Rokietnica. Data fotografii: 9.03.2019 r. Zdjęcie wykonane na ul. Szkolnej w kierunku do Napachania po lewej stronie.


Autor zdjęcia: Magdalena Janke Tytuł: Jezioro Kierskie Małe "...bo w życiu piękne są tylko chwile..." Jezioro Kierskie Małe w październikowy zimny poranek.

Autor zdjęcia: Magdalena Janke

Tytuł: Jezioro Kierskie Małe

„…bo w życiu piękne są tylko chwile…”

Jezioro Kierskie Małe w październikowy zimny poranek.


Autor zdjęcia: Rafał Depta Tytuł: "Samica" Styczniowy mroźny poranek po wschodzie słońca w dolinie Samicy.

Autor zdjęcia: Rafał Depta

Tytuł: „Samica”

Styczniowy mroźny poranek po wschodzie słońca w dolinie Samicy.


Ścięcie drzewa przy ulicy Szamotulskiej. Autor zdjęcia: Marian Brandyk Tytuł: Drzewo Drzewo przy ul. Szamotulskiej zostało posadzone kilkadziesiąt lat temu. 5 Minut, tyle było potrzebne, by to drzewo ściąć.

Autor zdjęcia: Marian Brandyk

Tytuł: Drzewo

Drzewo przy ul. Szamotulskiej zostało posadzone kilkadziesiąt lat temu. 5 Minut, tyle było potrzebne, by to drzewo ściąć.


Autor zdjęcia: Jacek Nizio Tytuł: Dworzec Dworzec w Rokietnicy w sobotni poranek. Stojący pociąg przykuł moją uwagę, a klimatu dodało wstające światło.

Autor zdjęcia: Jacek Nizio

Tytuł: Dworzec

Dworzec w Rokietnicy w sobotni poranek. Stojący pociąg przykuł moją uwagę, a klimatu dodało wstające światło.


Autor zdjęcia: Barbara Włocławska

Tytuł: Mroźny poranek

Miejscowość Sobota, zdjęcie wykonane w mroźny poranek, zaraz po wschodzie słońca.


Autor zdjęcia: Waldemar Woźniak Tytuł: Śnieżny wiatrak Zabytkowy wiatrak typu Koźlak w zimowej scenerii Mrowina.

Autor zdjęcia: Waldemar Woźniak

Tytuł: Śnieżny wiatrak

Zabytkowy wiatrak typu Koźlak w zimowej scenerii Mrowina


Autor zdjęcia: Damian Nowicki

Tytuł: 18.000

W roku 2000 liczba mieszkańców Gminy Rokietnicy nie przekraczała 8000. Na koniec roku 2019 ludność Gminy Rokietnica to 18.000. 18.000 pomysłów na życie, każdy ma swój – najlepszy.

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!