Aktualności

VI Festyn Rodzinny „Rokietnickie inteGRAcje” – relacja

data publikacji: 28/05/2019

KATEGORIA: Kultura, Sport

Od 13 maja br. ciągle padało. Ze strachem w sercach śledziliśmy kolejne prognozy pogody, zastanawiając się, czy podczas Festynu Rodzinnego „Rokietnickie inteGRAcje” będziemy musieli brodzić w kaloszach, czy będzie nam sprzyjać słoneczna aura. 25 maja przywitał nas pogodą idealną! Zapewne między innymi dzięki temu mieliśmy okazję integrować się w tak dużym gronie. Atrakcje i konkursy przygotowane przez Urząd Gminy Rokietnica oraz lokalnych wystawców, organizacje pozarządowe i inne instytucje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku Festyn zorganizowany był pod tytułem: „Jak w pszczelim ulu”.

Imprezę otworzyła pani Danuta Potrawiak Sekretarz Gminy Rokietnica, witając wszystkich uczestników i zapraszając do udziału. Podczas wydarzenia każda rodzina miała możliwość pobrania tzw. „książeczki zaliczeń”, w której za wykonanie konkretnych zadań otrzymywała pieczątkę. Książeczki z kompletem pieczątek brały udział w losowaniu nagród.

Pierwszym zadaniem do wykonania był bieg. Wspólną rozgrzewkę poprowadziła pani Zosia z ROSFIT. Na starcie Biegu Malucha stanęło około sześćdziesięcioro dzieci w wieku do 6 lat, dlatego też konkurencję podzielono na Bieg Dziewczynek i Bieg Chłopców. Biegacze, choć bardzo młodzi, wykazali się wielkim zapałem i z radością odbierali na mecie okolicznościowe medale.

Bieg Rodzinny cieszył się równie dużym zainteresowaniem. Rodzice wraz z dziećmi pokonywali przeszkody przygotowane na trasie przez panią Renatę Chlebowską i pana Pawła Dankowskiego. Po przebiegnięciu trzech okrążeń boiska szkolnego można było napić się wody i zgłosić się po pieczątkę.

Po tej konkurencji wśród jej uczestników wylosowano trzy rodziny, które otrzymały medale przygotowane przez Bibliotekę Gminną w Rokietnicy oraz kobiałki wypełnione szparagami od pana Mariana Jakobsze.

Alternatywą dla biegów były warsztaty Nordic Walking, przygotowane przez Stowarzyszenie ROXKIJE Rokietnica, które również umożliwiały zdobycie pieczątki w ramach pierwszego zadania.

Rodziny biorące udział w losowaniu nagród, odwiedzały kolejne stanowiska, na których czekały na nich: EKO – zagadki, plastyczno – przyrodnicze eksperymenty, warsztaty ciastkarsko – zielarsko – rękodzielnicze, warsztaty z budowania domków dla pszczół, czy tworzenia lasów w słoikach. Dodatkowo na uczestników czekała wycieczka z ROKBUSEM do Rolniczo – Sadowniczego Gospodarstwa Dośwadczalnego w Przybrodzie, a także tworzenie wiersza pod okiem pani Lucyny Bigos.

Imprezie towarzyszyły również występy artystyczne oraz pokazy na scenie. Oczy i uszy uczestników cieszyły urocze Rokiciaki, młodsze przygotowane przez panią Magdalenę Andrzejewską oraz starsze – przez panią Jagodę Wiśniewską, zespół FAMA, podopieczni Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin ROKTAR i wokalistki z Gminnego Ośrodka Kultury. Rokietnicka Orkiestra Dęta umiliła czas, grając popularne melodie oraz organizując konkurs „Jaka to melodia”, w którym wzięło udział pięć drużyn. Znajomość granych przez orkiestrę utworów była doskonała, dlatego wszystkie drużyny otrzymały zestawy upominków. Swoje umiejętności zaprezentowali na scenie SPARTANIE, wykonując pokaz taekwondo, a członkowie Uczniowskiego Klubu Sportowego Błyskawica przedstawili pokaz karate. Pracownicy ROSfit, natomiast, zaprosili widzów do współzawodnictwa w jak najdłuższym utrzymaniu ciężaru. Z ogromną ciekawością uczestnicy Festynu przyglądali się miodobraniu, prezentowanemu przez pszczelarza – pana Zdzisława Smóla.

O godzinie 15:30 zrobiło się bardzo tłoczno z boku sceny. Powodem był olbrzymi, pyszny tort okolicznościowy upieczony przez pracowników Kawiarni i Lodziarni „U Kamilka”. Ciasto rozeszło się w oka mgnieniu.

Trudno w to uwierzyć, ale na InteGRAcjach działo się jeszcze więcej! Na stoisku ROKbusu można było wcielić się w Pszczółkę Maję lub Gucia i zrobić sobie zdjęcie. Rokietnicka Szkoła Podstawowa przygotowała eko – ciasteczka, które dzieci zdobiły z pszczelą dbałością, by chwilę później wyszaleć się na dmuchanej zjeżdżalni.

Stoisko Rolniczo – Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego z Przybrody kusiło dorodnymi jabłkami i świeżym sokiem jabłkowym. Jeśli jednak uczestnicy wydarzenia mieli ochotę na coś ciepłego lub słodkiego, bez poczucia winy, mogli próbować pyszności przygotowanych przez Restaurację „Pod Gruszą” pana Józefa Gawrona, grochówki z Napachania, pop cornu, waty cukrowej czy wyrobów z Kawiarni i Lodziarni „U Kamilka”, ponieważ trenerzy z ROSfit, zapraszając do ćwiczeń i konkurencji przy swoim namiocie, dbali o ich kondycję. Do aktywności fizycznej zachęcał także UKS Lider, który zorganizował turniej siatkówki plażowej. A skoro tematem przewodnim imprezy były pszczoły i miód, nie mogło zabraknąć elementu edukacyjnego – była nim rodzinna gra terenowa pt.: „Plaster miodu” przygotowana przez INTEGRĘ. W trakcie gry uczestnicy mieli szansę poznać etapy powstawania miodu i jego właściwości zdrowotne.

Dla miłośników spokojniejszych aktywności Biblioteka Gminna przygotowała stoisko „Zaczytana Rokietnica”, Rokietnicki Ośrodek Sportu uczył gry w bule, a Policja prezentowała wóz policyjny. Przedszkole Logicus z kolei przygotowało stoisko o nazwie „Rojnie i aktywnie”, na którym maluszki rozwijały swoje umiejętności manualne.

Kulminacyjnym punktem Festynu było losowanie nagród. W tegorocznej edycji wydarzenia wylosowano 10 szczęśliwych rodzin, które otrzymały kolejno:

– narzędzia ogrodowe – 3 zestawy,

– godzinę nauki gry w bowling (sponsor: Centrum Tenisowe Sobota), lipę oraz słoiki miodu (sponsor: Zdzisław Smól) – 3 zestawy,

– zestaw gier rodzinnych oraz talon na zakupy w sklepie Juupi (sponsor: Juupi),

– czteroosobowy namiot oraz cztery śpiwory (sponsor: Rokietnicki Ośrodek Sportu),

– rower męski wraz z akcesoriami rowerowymi,

– rower damski oraz rower dziecięcy wraz z akcesoriami rowerowymi.

Radości i uśmiechów nie było końca!

Podziękowania należą się wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację imprezy. Są to:

– Gminny Ośrodek Kultury

– Gminna Biblioteka w Rokietnicy

– Rokietnicki Ośrodek Sportu

– Pani Karolina Nawrocka i Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rokietnicy wraz z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim

– Pani Lucyna Bigos

– Pani Emilia Świst i Przedszkole „Bajeczka”

– ROSfit

– Zakład Usług Komunikacyjnych Rokbus

– Funkcjonariusze Policji z Rokietnicy

– Ochotnicza Straż Pożarna z Rokietnicy

– Rolniczo – Sadownicze Gospodarstwo Doświadczalne w Przybrodzie

– pani Magdalena Andrzejewska, pani Jagoda Wiśniewska i Rokiciaki

– pan Zdzisław Smól

– Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin ROKTAR

– Zespół FAMA wraz z instruktorami

– UKS Błyskawica

– UKS Lider

– Centrum Tenisowe Sobota

– Juupi

– Piekarnia Piotr Łakomy

– Markowe Rowery

– Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Spartan Rokietnica

– pan Artur Lisiak Cukiernia „U Kamilka”

– pan Józef Gawron Restauracja „Pod Gruszą”

– pan Ryszard Lubka Wiceprzewodniczący Rady Gminy Rokietnica

– pani Renata Chlebowska oraz obsługa Biura Biegu

– Rokietnicka Orkiestra Dęta

– wokalistki Gminnego Ośrodka Kultury

– Przedszkole Logicus

– Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych

– pani Edyta Śmiatacz „Grochówka z Napachania”

– Biuro Obsługi Imprez INTEGRA

– Stowarzyszenie ROXKIJE

– firma Balony z helem

– Drukarnia PDP

– pan Marian Jakobsze

– Foxter Group

– Pan sołtys Józef Fudala,

– Pan Zdzisław Szatkowski, Pan Piotr Mazurczak, Pan Sylwester Grolewski, Pan Mieczysław Jarmużyk, Pan Roman Krzyżaniak

– Pani Gabriela Maćkowiak, Pani Monika Węcławek

Przedsięwzięcie pn. ”Jak w pszczelim ulu” – czyli edukacja ekologiczna mieszkańców Gminy Rokietnica w tym w zakresie ochrony pszczół podczas VI Festynu Rodzinnego „Rokietnickie integracje” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Na kolejny Festyn Rodzinny zapraszamy już za rok!

Zachęcamy do oglądania relacji fotograficznej:

VI Festyn Rodzinny „Rokietnickie inteGRAcje” 25 maja 2019 r.

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!