Aktualności

Rumpuć – nieco inaczej

data publikacji: 11/09/2020

KATEGORIA: Kultura

W tym roku największe gminne wydarzenie pn. Rokietnica zaprasza Wielkopolan na rumpuć nie mogło odbyć się w dotychczasowej formule. Jednak nie mogliśmy nie uczcić tego wyjątkowego dnia. W pierwszą sobotę września, zamiast porcji rumpucia gotowanego w 1600-litrowym garze, do odbioru były pakiety składników do przygotowania tego specjału we własnym domu. Stanowiły one połowę corocznej objętości garnka. Zostały przygotowane tak, że właściwie wystarczyła chwila pracy i zupa była gotowa. W ugotowaniu rumpucia niewątpliwie pomocny był film instruktażowy zrealizowany przez Restaurację „Pod Gruszą”. Jest on nadal dostępny na Rokietnica.pl na Facebooku. Wrześniowa akcja zlokalizowana została w Galerii Napoleońskiej w Rokietnicy. Spotkanie otworzył Wójt Gminy Rokietnica pan Bartosz Derech, z którego rąk następnie mieszkańcy odbierali pakiety. Akcja zorganizowana została w dwóch turach – o godz. 9:00 oraz 11:00. Każda z nich trwała niecałe pół godziny. Dzięki temu każdy mógł wybrać odpowiednią dla siebie porę. Ostatnia osoba w każdej z dwóch tur zamiast pakietów otrzymała wyjątkowy garnek z logotypem Rumpucia. Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne, wszyscy uczestnicy musieli mieć zakryte usta i nos, poddać się dezynfekcji rąk oraz zachować dystans. W trakcie wydarzenia mogli oni poznać fakty dotyczące 13-letniej tradycji Rumpucia, które przedstawiała pani Sekretarz Gminy Rokietnica pani Danuta Potrawiak. Oprawę muzyczną stanowiły utwory artystów, którzy dotychczas gościli na rumpuciowej scenie. Pojawiły się więc największe hity m.in. Feel, Ani Wyszkoni, Kombii czy Mezo.

Rumpuciowy klimat tworzyły nieodłączne elementy dekoracji, takie jak snopki słomy, biały rower i dużo mniejszy niż dotychczas – garnek. Przestrzeń ozdobiły również zdjęcia z poprzednich edycji imprezy.

Wierzymy, że udało nam stworzyć chociaż namiastkę Rumpucia, a zupa, która zagościła na stołach naszych mieszkańców, była co najmniej tak dobra, a być może nawet lepsza, niż ta gotowana co roku na placu w Rokietnicy.

Dziękujemy corocznym Sponsorom Rumpucia: Chata Polska Rokietnica, Restauracja Pod Gruszą, Piekarnia Piotr Łakomy, Rolniczo-Sadownicze Gospodarstwo Doświadczalne Przybroda. W organizacji pomogli nam kolejny raz: Rokietnicki Ośrodek Sportu Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Bytkowie, Gminny Ośrodek Kultury w Rokietnicy, koleżanki i koledzy z Urzędu Gminy Rokietnica, pan Józef Fudala oraz pan Zdzisław Szatkowski.

Katarzyna Sokulska
Referat Organizacyjny i Promocji UG Rokietnica

Fot. Damian Nowicki

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!