Aktualności

ROSgwiazdka „Z wolnością w polskim sercu” i koncertem Kasi Cerekwickiej

data publikacji: 02/01/2019

KATEGORIA: Kultura

Rok 2018 był dla mieszkańców Gminy Rokietnica szczególnie wyjątkowy. Przez dwanaście miesięcy świętowaliśmy bowiem rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości. Zwieńczeniem tych wydarzeń była ROSgwiazdka, która jak co roku odbyła się 27 grudnia. Tym razem, ze względu na szczególną, okrągłą, rocznicę, koncentrowała się wokół powstania wielkopolskiego. W hali Rokietnickiego Ośrodka Sportu dominowały barwy narodowe. Przybyłych gości witały dźwięki muzyki w wykonaniu Rokietnickiej Orkiestry Dętej oraz wokalistek GOK-U i zespołu FAMA. To również podczas ROSgwiazdki miała premierę płyta, której artystyczny wyraz był ich wspólnym udziałem. Utwory na niej zawarte nawiązują do patriotyzmu i szeroko rozumianej wolności. Wzmocnione niezwykłą interpretacją muzyczną – przez Jacka Kortusa i aktorską – przez Michała Grudzińskiego są jedynym w swoim rodzaju, niepowtarzalnym dowodem na to, że WOLNOŚĆ można także zagrać. Po przemowie Wójta Gminy Rokietnica Bartosza Derecha podsumowującej mijający rok przyszła pora na wręczenie statuetek Rokietnickiej Wierzby. W tym roku otrzymali ją:

Kategoria SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU: Rafał Sierżant Instalatorstwo Elektryczno-Energetyczne – firma zaangażowana w wydarzenia na terenie gminy Rokietnica, w tym największe z nich pn. Rokietnica zaprasza Wielkopolan na rumpuć. Rodzinny biznes prowadzony przez panów Bolesława i Rafała Sierżantów jest przykładem działalności nastawionej nie na zysk, ale efekt końcowy i zadowolenie klientów. Żaden przewód czy instalacja nie ma przed nimi tajemnic. Solidni fachowcy zawsze gotowi do działania, również na rzecz lokalnej społeczności. Społecznicy, związani z gminą od lat, z wielkim sercem do pracy i małej ojczyzny.

Kategoria OSOBOWOŚĆ: Rokietnicki Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – powstał w 2005 roku pod kierunkiem p. Piotra Batury. Wtedy siedzibą sztabu było Gimnazjum w Rokietnicy. Od XIV Finału Sztab WOŚP zawiązywał się w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy, a następnie w Zespole Szkół w Rokietnicy. Aktywnie działający nie tylko podczas corocznego ogólnopolskiego Finału, ale przez długie miesiące wcześniej. Sztab gromadzi osoby zaangażowane, posiadające mnóstwo pomysłów, chętne do organizowania coraz to nowych atrakcji przyciągających mieszkańców również spoza gminy Rokietnica. Sztab oraz hojność uczestników sprawiają, że co roku padają kolejne rekordy w kwotach zebranych podczas Finału.

Kategoria SPOŁECZNIK: Józef Fudala – sołtys z 20-letnim doświadczeniem. Otwarty dla ludzi, zawsze chętny do niesienia pomocy. Zaangażowany w życie gminy i sołectwa. Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego Koło Gminne. Pomysłodawca i organizator Balu Sołtysów, który w przyszłym roku odbędzie się już po raz dziesiąty. Organizator, również we współpracy z miejscową parafią, wydarzeń kulturalnych i patriotycznych integrujących mieszkańców sołectwa. Współorganizator Narodowego Święta Niepodległości wpisanego w obchody Roku Powstania Wielkopolskiego w Gminie Rokietnica.

Kategoria SPOŁECZNIK: Wojciech Nadolny – prezes Rokietnickiej Orkiestry Dętej od momentu jej powstania, tj. od 2009 roku. Obecny na każdej próbie, dążący do perfekcji w każdym dźwięku wydobywanym z licznych instrumentów. Uświetniający wraz Rokietnicką Orkiestrą Dętą każde ważne wydarzenie w gminie Rokietnica, zarówno te świeckie, jak i religijne. Honorowy członek Ochotniczej Straży Pożarnej, zaangażowany w działania na rzecz rozwoju jednostki w Rokietnicy, w tym również nowo powstałej remizy. Pomysłodawca corocznego Balu Muzyka.

Swoje „pięć minut” na scenie wykorzystał również Prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Michał Wieland, który w krótkim, ale treściwym przemówieniu opowiedział o mijającym roku i planach na kolejne lata.

Podziękowania z rąk Wójta i Przewodniczącej Rady Gminy Rokietnica otrzymali również twórcy płyty pn. PŁYTA WOLNO(ść) GRAJĄCA. Przygotowana z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i wybuchu postania wielkopolskiego w ramach gminnego projektu „Z wolnością w polskim Sercu” jest, jak wszystko, co w ciągu całego 2018 roku zaproponowaliśmy, w 100 procentach NASZA. Każdy bowiem z utrwalonych na niej artystów jest Mieszkańcem Gminy Rokietnica.

Część oficjalną zakończyło wspólne odśpiewanie „Przybyli ułani pod okienko” zamiast tradycyjnych już dźwięków Marszu Radeckiego.

Zwieńczeniem całego wydarzenia i jego główną muzyczną atrakcją był koncert Kasi Cerekwickiej. Wokalistka zachwyciła czystym i barwnym głosem. Ten idealnie sprawdzał się zarówno w nastrojowych balladach samej wokalistki, jak i energetycznych zagranicznych utworach.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy sprawili, że zorganizowanie tego wydarzenia i jego sukces były możliwe. Są to:

 • Rokietnicki Ośrodek Sportu Sp. z o.o. w Rokietnicy wraz z załogą
 • Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Bytkowie
 • Gminny Ośrodek Kultury w Rokietnicy
 • Zbyszek Starosta i Rokietnicka Orkiestra Dęta
 • Zespół FAMA
 • Cukiernia u Kamilka Artur Lisiak
 • Piekarnia Piotr Łakomy
 • Małgorzata Karpiczak – Ostrowska i Kwiaciarnia „Zakątek”
 • Józef Fudala i Zdzisław Szatkowski
 • Druhowie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych
 • Funkcjonariusze Policji

Do zobaczenia za rok!

Katarzyna Sokulska
Referat Organizacyjny i Promocji UG Rokietnica

Danuta Potrawiak
Sekretarz Gminy

Foto: Adam Michta, Krzysztof Michta

Pełna galeria zdjęć autorstwa Adama Michty>>>ZOBACZ

Pełna galeria zdjęć autorstwa Krzysztofa Michty>>>ZOBACZ

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!