Aktualności

Projekt „J@ w Internecie” zakończony

data publikacji: 09/08/2019

KATEGORIA: Fundusze UE

Zakończyliśmy realizację projektu „Ja w internecie”. Miasto i Gmina Szamotuły pozyskała na ten cel 136 640 zł dofinansowania z całkowitej wartość projektu 141 640 zł. W ramach projektu 244 osób podniosło swoje kompetencje cyfrowe. Po zakończeniu szkoleń, na ręce dyrektora Szkoły Podstawowa nr 1 w Szamotułach, pana Wojciecha Kaczmarka zostało przekazane 26 laptopów o wartości 50 592,36 zł. Od września z komputerów będą korzystać uczniowie “jedynki”.

Dzięki projektowi „Ja w Internecie” Miasto i Gmina Szamotuły wprowadziła mieszkańców w świat Internetu, pokazała jak funkcjonują social media, jak załatwiać codzienne sprawy w sieci i kontaktować się za pomocą Internetu. Dla bardziej zaawansowanych uczestników cenne były umiejętności tworzenia stron internetowych, wykorzystywania Internetu we własnym biznesie czy wiedza, pozwalająca chronić dzieci przed niepożądanymi treściami –  wylicza Magdalena Kowalczyk, pomysłodawczyni i realizatorka projektu z ramienia Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły.

Celem projektu było również zwiększenie dostępu mieszkańców do kultury, edukacji i informacji z legalnych źródeł. Tematy szkoleń zostały dopasowane do potrzeb mieszkańców. Uczestnicy szkoleń mogli wybrać jeden z pięciu tematów:

  • Rodzic w Internecie,
  • Moje finanse i transakcje w sieci,
  • Działanie w sieciach społecznościowych,
  • Tworzenie własnej strony internetowej (bloga),
  • Kultura w sieci.

Szkolenia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Zrealizowaliśmy 21 szkoleń, każde trwało po 12 godzin. Spotkania realizowane były w cyklu 2 dniowym, po 6 godzin dziennie. Zajęcia odbywały się głównie w Centrum Sportu Szamotuły, które zapewniło nowoczesne sale szkoleniowe. Centrum Sportu było także odpowiedzialne za rekrutację i realizację szkoleń. Do współpracy zaprosiliśmy także Gminę Kaźmierz i Rokietnica. Zależało nam, aby trafić do jak największej liczby osób potrzebujących specjalistycznej wiedzy z zakresu poruszania się w Internecie. Każdy z uczestników szkoleń otrzymał materiały szkoleniowe, pendrive  o pojemności 8GB, a także certyfikat uczestnictwa w szkoleniu – podkreśla Żaneta Wolniak, koordynatorka projektu, Centrum Sportu Szamotuły.

Istotnym elementem szkoleń było przygotowanie mieszkańców do korzystania z usług publicznych online (np. załatwianie spraw urzędowych, składanie wniosków itp.), poruszania się w portalach społecznościowych, a przede wszystkim przedstawienie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, m.in. z bankowości elektronicznej i dokonywania transakcji w Internecie. Te ostatnie zagadnienia cieszyły się największym zainteresowaniem, gdyż dotyczą każdego użytkownika Internetu, a brak wiedzy i dobrych nawyków w kwestii bezpieczeństwa naszych danych może słono kosztować – przestrzega Beata Frankiewicz, Prezeska Stowarzyszenia KLANZA, odpowiedzialnego w projekcie za kadrę trenerską i przeprowadzenie  szkoleń.

Projekt finansowany był w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”. Fundacja Legalna Kultura była operatorem projektu.

Do współpracy przy projekcie zostało zaproszone Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA Oddział w Poznaniu – odpowiedzialne za kadrę instruktorską i przeprowadzenie warsztatów oraz Centrum Sportu Szamotuły, odpowiedzialne za rekrutacje i realizację warsztatów.

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!