Aktualności

Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

data publikacji: 29/07/2020

KATEGORIA: Pozostałe

W odpowiedzi na znaczący wzrost zachorowalności na nowotwory głowy i szyi powstał Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, którego autorem jest prof. zw. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński – Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, Prezydent European Head and Neck Society oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi. Program współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014 – 2020.

Nowotwory głowy i szyi to grupa nowotworów diagnozowana zwykle w III lub IV stadium rozwoju, gdy medycyna może zaoferować jedynie leczenie paliatywne, którego zadaniem jest przedłużenie życia i poprawa jego komfortu. Celem badań profilaktycznych jest wczesna wykrywalność, wdrożenie leczenia oraz szybki powrót do zdrowia. Zaletą badań realizowanych w ramach Programu jest krótki czas oczekiwania na wizytę oraz brak konieczności posiadania skierowania od lekarza rodzinnego.

Z bezpłatnych badań mogą skorzystać mieszkańcy województwa lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego w wieku 40-65 lat. Warunkiem jest występowanie przez co najmniej trzy tygodnie jednego z takich objawów jak: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, ból w trakcie połykania lub problemy z połykaniem, guz na szyi, jednostronna niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa. Z Programu skorzystać mogą także osoby z grupy podwyższonego ryzyka. Należą do nich osoby palące, nadużywające alkoholu lub narażone na infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.oppngis.pl. Rejestracja na badania w Wielkopolskim Centrum Onkologii odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00 pod numerem telefonu 61 88 50 729 lub bezpośrednio w biurze projektu przy ul. Za Bramką 1 w Poznaniu (I piętro, pok. 19).

Na plakacie znajduje się zaproszenie do udziału w programie, adresy placówek, które biorą w nim udział, czynniki ryzyka, logotypy Funduszy Europejskich Wiedza Edukacja Rozwój, Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Ministerstwa Zdrowia i Unii Europejskiej

Źródło: www.oppngis.pl

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!