Aktualności

Obowiązki właściciela psa – ciąg dalszy

data publikacji: 15/06/2018

KATEGORIA: Środowisko

Często zdarza się, że właściciele zwierząt domowych, głównie psów, nie sprawują nad nimi należytej opieki. Jednym ze skutków braku odpowiedniego nadzoru nad czworonogiem jest jego ucieczka poza obręb nieruchomości, na której powinien przebywać. Psy takie, zwłaszcza kiedy łączą się w grupy, mogą stwarzać realne zagrożenie dla mieszkańców, a w szczególności dla dzieci. Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi. Jeżeli jesteś właścicielem psa, pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii! Żeby jej uniknąć, często wystarczy odpowiednie zabezpieczenie terenu nieruchomości przed wydostaniem się psa poza jej obręb.

Poniżej przypominamy następne podstawowe obowiązki właścicieli psów i konsekwencje ich nieprzestrzegania na podstawie ustawy o ochronie zwierząt:

Odpowiednie pilnowanie swoich czworonogów

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. (t.j. Dz. U. 2017r. poz. 1840 ze zm.) ustawa o ochronie zwierząt oraz ustawa z dnia 20 maja 1971r.  (t.j. Dz. U. 2018r., poz. 618 ze zm.) Kodeks Wykroczeń, nakładają na właściciela psa udającego się z nim w miejsca ogólnodostępne obowiązek należytej kontroli czworonoga. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”.

Zgodnie z podstawą prawną ustawy o ochronie zwierząt, każdy właściciel psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki:

Art. 9 Obowiązki utrzymującego zwierzę domowe

  1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i odpadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
  2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

PAMIĘTAJ! W czasie upałów zapewnij psu CIEŃ I WODĘ!

Referat Ochrony Środowiska
UG Rokietnica

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!

REGULAMIN