Aktualności

Obowiązki właściciela psa – ciąg dalszy

data publikacji: 09/07/2018

KATEGORIA: Pozostałe

Szczepienie ochronne zwierząt przeciwko wściekliźnie – pamiętaj o swoim pupilu!

Urząd Gminy Rokietnica przypomina właścicielom psów o obowiązku szczepienia zwierząt przeciw wściekliźnie. Pogryzienie przez psa prawie zawsze wiąże się z nieprzyjemnościami dla jego właściciela. Jednak prawdziwe kłopoty zaczynają się w momencie, gdy okazuje się, że pupil nie miał aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Szczepienie powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3. miesiąca życia i musi być powtarzane KAŻDEGO ROKU.

Obowiązek taki nakłada ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z dnia 11 marca 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1855 ze zm.).

  • Zgodnie z art. 56 ustawy:

Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Szczepień psów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt.

Psy poddane szczepieniu podlegają wpisowi do rejestru prowadzonego przez urzędowego lekarza weterynarii dokonującego szczepienia. Po przeprowadzeniu szczepienia posiadaczowi psa wydaje się zaświadczenie.

  • Zgodnie z art. 85 ust. 1a ustawy „Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie – od tego obowiązku – podlega karze grzywny” może zostać ukarany mandatem karnym.

                                                                                       Referat Ochrony Środowiska
UG Rokietnica

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!