Aktualności

Nowa impreza ROSKWIT – wiosna, natura, ciało

data publikacji: 05/04/2019

KATEGORIA: Kultura

Budząca się wiosną natura, także w nas generuje ogrom energii do działania. Z kolejnymi warstwami ubrań odkrywamy ciała, które coraz bardziej przykuwają naszą uwagę. Zaczynamy działać. Siłownie i sale do fitnessu znów znacząco się wypełniają, także jadłospis ulega transformacji. Ale czy w tym całym wiosennym poruszeniu chodzi tylko o ładną sylwetkę? Czy zawsze pięknie wyglądające ciało jest odzwierciedleniem zdrowia?

Dlatego powstał ROSKWIT, który odbył się 23.03.2019 r. w hali ROS w Rokietnicy. Głównym organizatorem imprezy był gabinet świadomej pracy z ciałem Vivendum Ewy Maternik z Rokietnicy przy dużym wsparciu Honorowego Patronatu Wójta Gminy Rokietnica. Założeniem powstania tej imprezy było pokazanie jak poprzez ruch oraz świadome żywienie można uzyskać zdrowe ciało i zbalansowane emocje. Imprezę rozpoczęliśmy chińską gimnastyką leczniczą qigong (czytaj czikung) Shibashi, której składowymi są elementy gimnastyki Tai Chi. Qigong jest to forma ćwiczeń zdrowotnych polegająca na połączeniu ruchu, oddechu i myśli, wpływając kolejno na różnorodne narządy i sfery ciała. Następnie Maciej Szyszka, znany też jako zimnolubny, zapoznał nas z elementami metody oddechowej Butejki, która na celu ma dotlenienie komórek, uspokojenie umysłu i przywrócenie zdrowia. Wykład tak bardzo zainteresował słuchaczy, że trudno było przejść do kolejnego punktu programu. Kolejny styl qigong pokazała nam Stasia Libera, która prowadzi środowe zajęcia w GOK w Rokietnicy. Dzięki niej mogliśmy „polecieć” ku zdrowiu stylem Lecącego Żurawia. Tutaj chciałam bardzo podziękować Stasi oraz grupie Lecących Żurawi za liczne uczestnictwo podczas warsztatów. Następnie Nela zapoznała nas z kilkoma ćwiczeniami Słowiańskiej Gimnastyki dla Kobiet. Jest to również holistyczna metoda pracy z ciałem i oddechem, która właśnie przeżywa swoje odrodzenie. Jak powiedziała Nela, gimnastyka ta ma wzmacniać obszary miednicy oraz wspierać kobiety w procesie uważności na własne ciało czy podczas procesów różnorodnych zmian, jakie nam towarzyszą. Dzięki fizjoterapeutce Annie Majewskiej, mogliśmy nauczyć się jak ćwiczyć w sposób ergonomiczny dla naszych stawów. Teraz dzięki wiedzy na temat tych istotnych szczegółów, wiemy jak wspierać swoje ciało i nie zaszkodzić sobie podczas nawet najtrudniejszych ćwiczeń. Cały blok warsztatów zakończył Dariusz Kosicki, prowadzący na co dzień zajęcia Nordic Walking w Rokietnicy. Darek zwrócił naszą uwagę na techniczne podstawy chodzenia z kijami, dzięki którym można uzyskać ogrom korzyści dla ciała przy niedużym wysiłku. Równolegle obok warsztatów chętne osoby mogły skorzystać z indywidualnego szkolenia z udzielania pierwszej pomocy dorosłym oraz dzieciom na profesjonalnych manekinach. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się nasi niezastąpieni Strażacy Ochotnicy z Rokietnicy. Dodatkowo na tematy zdrowia w ujęciu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, można było porozmawiać z akupunkturzystką Agnieszką Gapińską. Natomiast dzięki Douli Monice, prowadzącej Instytut Rodzicielstwa dzieciaki mogły doznać sensorycznej uczty, a świeżo upieczeni rodzice spróbować swoich sił podczas instruktażu noszenia dzieci w chustach.

Dla osób, które podczas ćwiczeń chciały uzupełnić zasoby energii, „Restauracja Pod Gruszą” przygotowała smaczne i zdrowe menu. Można było posilić się pełnoziarnistym makaronem z warzywami, posmakować pysznej zupy z fenkuła lub skosztować kolorowych sałatek. Nie zabrakło także zdrowych deserów, dzięki fit odsłonie „Cukierni u Kamilka”. Mogliśmy uraczyć się sałatkami owocowymi, deserami z chia lub tapioką, a także kolorowymi koktajlami z mongo czy szpinakiem. Mniam! Bardzo dziękuję za możliwość wynajęcia hali ROS oraz wsparcie w organizacji imprezy panu Jerzemu Maciejewskiemu. Pomimo, że ROSKWIT odbył się pod (bezpiecznym) daszkiem, my mogliśmy nacieszyć oczy wiosennymi kolorami. Już od samego wejścia, a także i w środku towarzyszyły nam piękne kompozycje kwiatowe przygotowane przez Ogrodnictwo Szymańscy z Szamotuł. Nie zabrakło też zielonych krzewów, dzięki uprzejmości Ogrody Psarskie – Centrum Ogrodnicze z Kiekrza. Ponadto można było zakupić przepiękne wyroby rękodzielnicze, wykonane przez Montownię Pasji, Igliczankę czy Stowarzysznie Roktar. Nie zabrakło także jajek od szczęśliwych kurek od Państwa Czachor, rozmów na temat sezonowości warzyw i miodów z zaprzyjaźnionej pasieki. Wszystkie stoiska wyglądały ślicznie, w eko-odsłonie.

Osobom, którym nie udało się z nami spędzić tego inspirującego dnia, dzięki trzem wolontariuszkom z Rokietnickiego Klubu Fotograficznego możemy podzielić się z Wami kilkoma odsłonami naszych wiosennych zmagań. Była także telewizja, krótka relacja dostępna jest tutaj: https://youtu.be/hcQSqa0xl3k .

Wszystkim współorganizatorom oraz uczestnikom bardzo dziękuję za zaangażowanie. Mam nadzieję, że następnym razem będzie jeszcze bardziej inspirująco, świadomie, zdrowo i kolorowo. Do zobaczenia za rok albo wcześniej 🙂

Ewa Maternik
główny organizator ROSKWITu
właścicielka gabinetu Vivendum

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!