Aktualności

Nowa baza transportowa ZUK „ROKBUS” Sp. z o.o. w Rostworowie

data publikacji: 19/05/2020

KATEGORIA: Fundusze UE

Po 16 miesiącach ciężkiej i wytężonej pracy zakończyła się budowa nowej siedziby Zakładu Usług Komunikacyjnych „ROKBUS” Sp. z o.o. w Rostworowie. Projekt został zrealizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, oś priorytetowa 3 „Energia”, działania 3.3 „Wspieranie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska”, poddziałania 3.3.3. „Wspieranie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska w ramach ZIT dla MOF Poznania”. Liderem projektu pt. „Węzeł przesiadkowy Rokietnica” była Gmina Rokietnica, jej partnerem Powiat Poznański, zaś Zakład Usług Komunikacyjnych „ROKBUS” uczestnikiem. Głównym celem tegoż projektu było stworzenie zrównoważonego systemu transportowego i zwiększenie roli niskoemisyjnego transportu publicznego w komunikacji na terenie Gminy Rokietnica, a w jego ramach realizowane są m.in. budowa nowej bazy transportowej z zapleczem warsztatowym i socjalnym oraz zakup 4 szt. autobusów niskoemisyjnych. Nowe autobusy powoli szykują się u producenta do premiery, tymczasem ZUK „ROKBUS” przeprowadził się wraz z końcem kwietnia 2020 r. do Rostworowa. Dotychczasowa siedziba firmy mieściła się przy ul. Rolnej 39 w Rokietnicy i w tym miejscu chcielibyśmy bardzo podziękować Spółdzielni Kółek Rolniczych w Rokietnicy za gościnę na swoim terenie przez zgoła 21 lat. Plany odnośnie budowy spółka snuła właściwie od początków swojej działalności, ale dopiero przy wsparciu, jakie otrzymaliśmy z Unii Europejskiej, stało się to możliwe. Budowa takiego budynku i zagospodarowanie terenu wokół wiąże się z ogromnymi kosztami. Ostateczne łączne koszty zamknęły się w kwocie 6 776 568,29 zł netto. Prognozowane zaś dofinansowanie z funduszy UE to 52,6% tej kwoty, tj. 3 562 741,30 zł.

Po wielu wysiłkach udało się. Dziś już jesteśmy na nowym miejscu. Skok jakościowy, jaki sobie zapewniliśmy, jest nie do porównania. Wygoda, funkcjonalność, jakość – na te trzy filary stawialiśmy, takie też priorytety przyświecały projektantom: Pani Marcie Walisiak – głównej projektantce budynków oraz Panu Gniewomirowi Dziadkowi – projektantowi terenu wokół budynków. To dzięki ich wizji mogliśmy stworzyć to nowe miejsce na ziemi. Wspólnymi siłami wraz z budowniczymi, tj. Zakładem Produkcyjno-Handlowo-Usługowym Sławomir Lisiewicz i nieocenionymi inspektorami – Panem Andrzejem Dłutkowskim i Panem Jerzym Żmudą Trzebiatowskim udało nam się zrealizować wszystkie plany i cele, jakie sobie założyliśmy.

Szczególnie dumni jesteśmy z nowego zaplecza technicznego, które stanowi serce każdej bazy transportowej, zaplecza wyposażonego w nowoczesne narzędzia czy usprawnienia służące w codziennej obsłudze pojazdów. 394 m2 hali warsztatowej pomieści 2 przegubowe autobusy MEGA lub 4 autobusy klasy MAXI. Dysponujemy też placem manewrowym, dzięki któremu zyskaliśmy bezpieczne i przyjazne warunki do stacjonowania naszej floty. 27 miejsc postojowych zaprojektowanych dla 18-metrowych autobusów przegubowych daje niespotykane w historii firmy możliwości dalszego rozwoju.

Możliwość obsługi taboru autobusowego każdego typu na odpowiednio wysokim poziomie jest dla nas priorytetem i przełoży się ostatecznie na jakość świadczonych usług.

Wszystkim, którzy nas wspierali i wierzyli, że nam się uda – serdecznie dziękujemy.

Eliza Nowakowska-Fischer
Zakład Usług Komunikacyjnych ROKBUS Sp. z o.o.

Na zdjęciu dawna baza Rokbusu wieczorem. Na zewnątrz dwa autobusy. Widok rozświetla latarnia. Autor: Piot Surmiński.
Fot. Piotr Surmiński

Widok na budynek bazy, Rokietnica

Na zdjęciu nowa baza Rokbus w Rostworowie. Autor: Piotr Stasiak
Fot. Piotr Stasiak

Widok na budynek bazy, Rostworowo

Na zdjęciu wnętrze dawnej bazy Rokbus. Autor: Piotr Surmiński
Fot. Piotr Surmiński

Hala warsztatowa, Rokietnica

Na zdjęciu wnętrze nowej bazy Rokbus. Autor: Piotr Stasiak
Fot. Piotr Stasiak

Hala Warsztatowa, Rostworowo

Na zdjęciu pięć pojazdów Rokbus - cztery autobusy i autokar na parkingu przed dawną bazą. Widok wieczorem, rozświetla go latarnia. Autor: Piotr Surmiński.
Fot. Piotr Surmiński

Plac manewrowy, Rokietnica

Na zdjęciu dziewięć pojazdów Rokbus - autobusy, autokary, busy na parkingu przed nową bazą. Autor: Marcin Nader
Fot. Marcin Nader

Plac manewrowy, Rostworowo

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!