Aktualności

Nordic Walking Kiekrz

data publikacji: 14/05/2018

KATEGORIA: Sport

To już 15 lat jak jesteśmy razem…

Troszkę wspomnień. Nasza grupa to już spory kawał czasu…

Początki to przełom 2003 roku, gdzie niewiele osób w Polsce wiedziało, co to Nordic Walking. W pamięci mamy takie sytuacje, gdy przechodząc koło kościoła w Kiekrzu, dwie starsze panie powiedziały ,,zobacz, narty zgubił…”.

Chcieliśmy wtedy zdrowo się ruszać i o zdrowie zadbać, a regularne marsze zaczynały się na parkingu przy kościele. Kilkoro z Tych, którzy zaczynali, chodzą i dziś, co cieszy oraz budzi podziw i uznanie.

Pierwsze profesjonalne kijki mieliśmy, gdy powstał pomysł współpracy z producentem kijków ze Szwecji z miejscowości Boden, w tej chłodniejszej części kraju. To dzięki Pani Halinie Murek-Svartling mieliśmy kijki, gdy w naszych sklepach nikt nie słyszał jeszcze o nich, a rozpowszechniać ten piękny i zdrowy ruch miało ułatwić założone Swedish Center of Nordic Walking w Kiekrzu na terenie naszej gminy. Na naszej stronie były wskazówki, jak uprawiać Nordic Walking i jakie korzyści dla zdrowia człowieka ma ten ruch.

Dużo by można pisać i wspominać, bo trudno ocenić, jak wiele osób w naszej grupie znalazło pasję do chodzenia z kijkami i zaszczepia zapewne do dziś ten ruch wśród swych znajomych. Ale ważne co dziś.

Spotykamy się co sobotę cały rok, bez względu na pogodę czy święta, o godzinie 9.00, tylko w czerwcu, lipcu i sierpniu o godz. 8.00. Zaczynamy nasze marsze zawsze w pięknym miejscu nad jeziorem Kierskim i chodzimy leśnymi ścieżkami. Nie brakuje przerw na ćwiczenia, ale i jest czas na ciepłe spotkanie i rozmowy w wyborowym towarzystwie.

Bierzemy udział od lat w rywalizacji sportowej i mamy spore osiągnięcia, ale wciąż się doskonalimy i poprawiamy formę. Z racji, że zaczynamy i kończymy zajęcia nad jeziorem, to kąpiemy się po kijkach w coraz to większym gronie, a temperatura czy pora roku nie jest żadną przeszkodą – takie MORSY.

Co ważne, wśród nas są ludzie w różnym wieku, osoby zdrowe, ale i tacy, którzy dzięki zajęciom poprawiają kondycję lub dochodzą do lepszego zdrowia. Wszechstronność pozytywnego oddziaływania Nordic Walking na organizm ludzki znajduje pełny obraz wśród tych, którzy postanowili wspólnie z nami spędzać czas.

Łączy nas uśmiech, pasja ruszania się, nutka rywalizacji sportowej i wiele z tego, co między ludźmi tak ważne. Łączą nas wspólne wyjazdy do Gąsek nad morze, na intensywne dni dobrego ruchu, gdzie wszyscy znajdujemy tak wiele radości i uśmiechu, a i wspaniałe przyjaźnie się rodzą…

Wiele już napisano o zaletach Nordic Walking, ale warto jednak choć trochę wspomnieć, jak szeroki ma wpływ na organizm ludzki. Sam sposób poruszania się, przy zachowaniu prawidłowej techniki marszu, zbliża nas do naturalnego sposobu poruszania się człowieka, a mechanika ruchu powoduje, że uaktywniamy ponad 90% wszystkich mięśni naszego ciała.

Doskonalimy i propagujemy prawidłową technikę Nordic Walking i korygujemy nieraz źle wyuczone nawyki poruszania się, aby wykorzystać w największym stopniu zalety prawidłowego ruchu nóg i rąk w połączeniu z sylwetką całego ciała. Prawidłowa technika to piękny i płynny ruch całego ciała z długim krokiem i pełnym ruchem rąk z barku…

Poprzedzenie zajęć odpowiednimi ćwiczeniami pozwala w pełni korzystać z dobrodziejstwa Nordic Walking. Ćwiczenia przed i w trakcie zajęć, pod okiem fizjoterapeuty, pozwalają zadbać o to, aby różnego typu dolegliwości czy schorzenia zaleczyć lub zatrzymać ich postęp, a w połączeniu ze specjalistycznymi ćwiczeniami doprowadzić organizm ludzki do lepszej sprawności. W tym właśnie celu działamy i był to od początku cel naszych spotkań.

Nordic Walking to nie tylko sprawność mięśni i stawów, ale także poprawa ogólnej kondycji zdrowotnej, choćby układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego, to także spory wpływ na różnego typu parametry medyczne naszego ustroju.

Wśród nas są osoby w pełni zdrowe, ale i osoby, które pragną zaleczyć stany po różnych schorzeniach lub obecnie występujące, stany po zabiegach ortopedycznych czy neurochirurgicznych itp. Są też i tacy, którzy dzięki wysiłkowi fizycznemu i wzajemnych relacjach w gronie życzliwych ludzi, zwyczajnie odzyskują równowagę fizyczną i psychiczną, co jest tak cenne w dzisiejszym świecie, gdy na wszystko brak czasu i ciągle biegniemy.

Warto więc zatrzymać się nieco i pójść w tym kierunku, aby dać sobie to, co najcenniejsze, a jest to w zasięgu naszych dłoni – dobre i mądre ruszanie się.

Na naszych spotkaniach jest miejsce dla tych, co cenią sobie spokojny ruch bez pośpiechu, świeże powietrze i przyrodę, ale i też dla tych, którzy czują nutkę rywalizacji. Dla tych osób organizujemy dodatkowe zajęcia wydolnościowe i sprawnościowe, aby przygotować się nieco lepiej do rywalizacji.

Sposób prowadzenia naszych zajęć zapewnia, że nikt nie poczuje się opuszczony, że dla każdego, bez względu na formę zdrowotną czy schorzenie, zawsze jest miejsce.

Ewentualne zapytania co do formy ruszania się i możliwości własnych, zawsze lepiej oprzeć o konsultację u fizjoterapeuty i pod jego okiem ćwiczyć w sposób zapewniający poprawę kondycji zdrowotnej, czyli zwyczajnie lepiej się przygotować do ćwiczeń.

Należy wspomnieć także o tym, że nie boimy się wyzwań, choćby w rywalizacji zawodniczej Nordic Walking, która w ostatnim czasie bardzo dynamicznie się rozwija.

Dla ciekawości wspomnę, że startowaliśmy w zeszłym miesiącu w Mistrzostwach Polski sztafet w maratonie i wzięliśmy udział aż czterema sztafetami. Szykujemy się także do organizowanych w tym roku w Polsce Mistrzostw Świata Nordic Walking, które odbędą się pod Mosiną, na dystansach 5 km, 10 km i 21 km i będziemy tam sporą grupą.

Jednak nie najważniejsze jest to miejsce na podium, ale sam udział, dobra zabawa, zdrowie i uśmiech każdego z nas. Przyznam jednak, że miło jest, gdy na zawodach w całym kraju pojawiają się członkowie naszej grupy, a już nie wspomnę o uznaniu dla Nich za chęci do realizacji takich zamierzeń, bo wymaga to wiele pracy i wysiłku. Dodam też, że wiele z tych osób to niedawni pacjenci, którzy leczyli swoje dolegliwości, a dziś pamiętając o nich, dbają już w nieco aktywniejszy sposób o zdrowie. BRAWO.

Wielu z nas zaraziło tym ruchem swoje rodziny i przyjaciół, co tym bardziej cieszy, bo właśnie o to chodzi – aby coraz to większa rzesza ludzi wokół nas żyła zdrowiej i w tym kontekście mądrzej.

Zapraszamy do Nas, przyjmiemy do naszego grona każdego.

Ważne jest dla nas zdrowie i jego propagowanie, ważny jest każdy uśmiech, a i czasami też łza radości. Liczy się dla nas człowiek, co widzimy na naszych koszulkach – Nordic Walking Kiekrz – to Grupa ludzi pozytywnie zaangażowanych – bo to oni tworzą dobro… oraz symbol bliski sercu – nasze barwy narodowe na lewym ramieniu…

Nie opieramy się na żadnych instytucjach finansowych czy urzędniczych, ale na potencjale naszych wspólnych chęci i zaangażowania w dzieło, którego celem jest zdrowie i radość serc nas wszystkich – jesteśmy niezależni.

Dzielimy się tym, co najcenniejsze z każdą nową osobą, wszyscy jesteśmy dla siebie nawzajem oddani, co buduje siłę do dalszych działań, aby dbać o kondycję, a co ważne, propagować dobry ruch i radość życia wśród tych, którzy pragną sprawności ciała i uśmiechu.

Większość z nas to mieszkańcy Gminy Rokietnica i z dumą reprezentujemy ją choćby na zawodach. Ale jesteśmy otwarci na wszystkich chętnych, bo łączy nas Nordic Walking.

Wspomnę także, że wspieramy poprzez wolontariat HOSPICJUM  PALIUM – Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu, pod hasłem MOTYLE DLA HOSPICJUM.

Ważne jest także to, że zajęcia i uczestnictwo w nich jest całkowicie bezpłatne – tak było od początku i tak jest do dziś.

Zapraszamy na nasz profil na facebooku – Nordic Walking Kiekrz, gdzie można na bieżąco zaznajomić się z naszymi wydarzeniami i planami.

Zapraszamy wszystkich do nas, aby dzielić się tym, co wzajemnie dać sobie możemy.

Z kijkowymi pozdrowieniami dla WAS wszystkich Grupa Nordic Walking Kiekrz.

 

Nordic Walking Kiekrz
Paweł Kromski
Fizjoterapeuta
tel.: 783058667
Instruktor Nordic Walking
PSINW Poland

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!