Aktualności

„Niedziela z różową wstążką” – relacja

data publikacji: 24/06/2019

KATEGORIA: Pozostałe

9 czerwca br. w poradni RokMed przy ul. Koszycy 15 w Rokietnicy odbyły się profilaktyczne badania USG piersi. Honorowym patronem tego wydarzenia był Wójt Gminy Rokietnica, Pan Bartosz Derech. Uczestniczyły w nim również Ochotniczki z Poznańskiego Towarzystwa „Amazonki”, którym w tym miejscu jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Beneficjentkami projektu (badania USG) były panie w wieku od 18 do 49 lat i powyżej 70 lat. Grupa kobiet w wieku 50 do 69 lat jest objęta programem profilaktyki raka piersi w postaci bezpłatnych badań mammograficznych. Wszystkie mieszkanki gminy mogły skorzystać z nauki badania na fantomie oraz otrzymać materiały związane z profilaktyką raka piersi przygotowane przez Ochotniczki.

Z badania USG piersi skorzystało 21 pań. Najmłodsza z pań miała lat 18, a najstarsza 77.  Trzy uczestniczki otrzymały zalecenie dalszej diagnostyki w poradni chirurgii onkologicznej.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i stanowi 22,2% wszystkich nowotworów złośliwych i około 14,1% zgonów z ich powodu. W populacjach, w których nie wykonuje się badań profilaktycznych, występuje wysoka umieralność z powodu inwazyjnego zaawansowanego raka piersi. Inwazyjny rak piersi wymaga kosztochłonnego leczenia. Profilaktyka przyczynia się do szybszej wykrywalności, a zatem i wyleczalności kobiet oraz ich szybkiego powrotu do aktywności np. zawodowej.

GUS podaje, że w roku 2017 zgony kobiet z powodu nowotworu złośliwego piersi na 100 tyś kobiet wynosiły odpowiednio:

  • w Polsce 31,8
  • w Wielkopolsce 31,9
  • w Rokietnicy 26,3

Ministerstwo Zdrowia w prognozie zachorowalności w województwie wielkopolskim podaje:

  1. Uwzględniając wyłącznie procesy demograficzne szacuje się, że w okresie 2016-2029 liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych wzrośnie z poziomu 15,5 tys. do 18,9 tys. (+3,4 tys.; +22,3%). Pod względem dynamiki wzrostu liczby nowych przypadków województwo to jest na miejscu 1. w Polsce.
  2. W analizowanej perspektywie nowe przypadki nowotworów płuc (+0,5 tys.; +21%,), nowotwory piersi (+0,29 tys., +17%), jelita grubego (+0,36 tys., +28%) i gruczołu krokowego (+0,47 tys., +34%) będą nadal dominującymi grupami nowotworów.

Projekt „Niedziela z różową wstążką” był jednym ze sposobów zachęcających mieszkanki gminy Rokietnica do badań profilaktycznych, dbania o swoje zdrowie i nauki samobadania.

Drogie Panie, pamiętajcie o profilaktyce i korzystajcie z oferowanych programów.

Z życzeniami zdrowia Zespół RokMed

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!