Aktualności

W MAJÓWKĘ do muzeum: „Pod znakiem ORŁA BIAŁEGO”

data publikacji: 27/04/2018

KATEGORIA: Kultura

W MAJÓWKĘ do muzeum: „Pod znakiem ORŁA BIAŁEGO” – wystawa w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu.

  • Adres: Poznań Stary Rynek 9;
  • 1 i 3 maja: czynne od 10.00 do 16.00.
  • 5 maja: wstęp bezpłatny;
  • zapraszają kuratorzy: Jarosław Łuczak, Alina Sokołowska i Anna Szukalska-Kuś – mieszkanka Gminy Rokietnica, partner merytoryczny Komitetu Obchodów Roku Powstania Wielkopolskiego w Gminie Rokietnica

Wolne pierwsze dni maja, poza okazją do wypoczynku, są czasem ważnych narodowych świąt. Ich wspólnym symbolem jest biało-czerwona flaga. Nie tylko obecna ma uroczystościach, masztach i drzewcach, ale także specjalnie w tych dniach czczona. Dlatego wśród planów na spędzenie wolnego czasu, warto wziąć pod uwagę odwiedzenie miejsc przypominających ważne dla każdego Polaka daty, zaś historyczne kierunki wycieczek potraktować jako własny – prywatny sposób uczestnictwa w 100-leciu obchodów odzyskania Niepodległości i Powstania Wielkopolskiego. Namawiamy do nich tym bardziej, że ciekawa oferta znajduje się niedaleko i nie wymaga specjalnych nakładów. Można także połączyć ją z innymi pomysłami na rodzinne wyprawy.

WARTO WIEDZIEĆ:

Pod znakiem ORŁA BIAŁEGO” wystawa czasowa: 15.04.2018 – 11.11.2018

Głównym celem wystawy jest pokazanie zachowanych źródeł i materiałów upamiętniających udział mieszkańców Wielkopolski w działaniach na rzecz odzyskania niepodległości, przede wszystkim w Powstaniu Wielkopolskim 1806 r., Powstaniu Wielkopolskim 1848 r. i Powstaniu Wielkopolskim 1918–1919 r. Wystawa przypomina także udział Wielkopolan w Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 r., w Legionach Polskich gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, w wojskach Księstwa Warszawskiego, czy też w wydarzeniach poznańskich z 1846 r. Mieszkańców ziem zaboru pruskiego nie zabrakło też w Powstaniu Listopadowym 1830–1831 i w Powstaniu Styczniowym 1863–1864.

Na wystawie zdecydowano się pokazać również obiekty dotyczące tzw. pracy organicznej podtrzymującej polskość na zabranych terenach.

Wystawa oparta jest przede wszystkim na zbiorach własnych Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, które nie są pokazywane na ekspozycji stałej. Uzupełniono ją eksponatami wypożyczonymi od instytucji i osób prywatnych.

Zgromadzono długą i krótką broń palną, broń białą, przede wszystkim szable, pałasze i tasaki, a także broń drzewcową – lance kawaleryjskie i tak bardzo charakterystyczne dla polskich powstań narodowych – kosy bojowe. Są też pojedyncze przykłady powstańczej artylerii. Pokazano też – bardzo dzisiaj rzadkie, umundurowanie i oporządzenie.

Na wystawie najliczniejsze są dokumenty, fotografie i przedmioty o charakterze pamiątkowym. Na wielu spośród nich znajdują się wizerunki Orła Białego.

  1. Kokardy biało-czerwone – ekspozycja stała związana z obchodami stulecia niepodległości w roku 2018

Prezentacja obejmuje obiekty związane z obchodzonym 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W muzealnych salach zgromadzono eksponaty odnoszące się nie tylko do wydarzeń z roku 1918, lecz także sprzed około 250 lat: portrety osób zasłużonych w bojach o Polskę oraz pamiątki kolejnych powstań narodowych z XIX w. Ciekawe są także eksponaty z czasów końca I wojny światowej dokumentujące finał dążeń Polaków do odzyskania własnego państwa.

Szczególnie interesujące elementy wystawy zostały wyróżnione biało-czerwoną kokardą, określając chronologiczny szlak od roku 1768 do 1921:

PARTER

  1. Herb Królestwa Polskiego Orzeł Biały i herb Wielkiego Księstwa Litewskiego Pogoń, hafty koralikowe, 1. połowa XIX w., MNP WH 229, 230
  2. 1768–1772 Konfederacja Barska
  • Napierśnik-ryngraf z wizerunkiem Niepokalanego Poczęcia NMP i Chrystusa Ukrzyżowanego,
  1. 1788–1792 Sejm Wielki
  • NN, Portret Stanisława Augusta Króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego, ok. 1792, w mundurze codziennym generała wojsk koronnych;
  • Karabela z napisem Narods krolem (naród z królem);
  1. 1794 Insurekcja kościuszkowska
  • Marcin Rożek (powstaniec wlkp., zm. w KL Auschwitz-Birkenau w 1944), Tadeusz Kościuszko, rzeźba;
  • January Suchodolski, Kościuszko pod Racławicami, ok. 1861;
  1. 1797 Legiony polskie
  • Eugeniusz Kazimirowski (zm. IX 1939), Generał Henryk Dąbrowski we Włoszech;
  1. 1807–1815 Księstwo Warszawskie
  • January Suchodolski, Bitwa pod Raszynem, 1832;
  • kopia wg portretu M. Bacciarellego, Portret ks. Józefa Poniatowskiego, ok. 1. połowa XIX w.;
  • January Suchodolski, Zdobycie wąwozu Somosierra, ok. 1843;
  • czapka oficera Pułku Lekkokonnego Polskiego Gwardii Cesarza Napoleona I, 1807;
  • bransoleta z Krzyżem Kawalerskim Orderu Wojskowego „Virtuti Militari” i dwiema miniaturami po Antonim Topińskim z 3 pułku jazdy, ofiarowana żonie Franciszce;

Wystawie towarzyszy pokaz „Dawna broń z kolekcji Michała Palacza z Wielkiego, ofiarowana do zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego – pamięci żony Aleksandry”. 

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!

REGULAMIN