Aktualności

Komunikat Akademii Wieku Dostojnego im. Marii Konopnickiej w Rokietnicy

data publikacji: 03/10/2017

KATEGORIA: Seniorzy

Uroczysta X Inauguracja Roku Akademickiego odbędzie się w dniu 16 października o godz. 19.00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury.

W programie:
–  część oficjalna – uroczyste otwarcie
–  inauguracyjny wykład o hipertensji
– przerwa na kawę i ciasto
– koncert w wykonaniu Rokietnickiej Orkiestry Dętej

Gościem specjalnym będzie Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – prof. dr hab. med. Andrzej Tykarski – uznany autorytet naukowy w dziedzinie Hipertensji (nadciśnienia tętniczego).

Akademia Wieku Dostojnego (AWD) zaczęła swą działalność na początku 2008 roku. W tym roku odbyły się dwie inauguracje. Pierwsza obejmowała tylko I semestr i zajęcia skończyły się w czerwcu, druga nastąpiła w październiku – miesiącu akademickim, już w pełnym wymiarze, a zakończenie nastąpiło w czerwcu następnego roku.

Imię Marii Konopnickiej jest nieprzypadkowe, bowiem AWD powstało przy ścisłej współpracy z Teresą Wieczorek – Dyrektorem Biblioteki Gminnej w Rokietnicy im. Marii Konopnickiej. Akademia posiada własne logo, zaś nazwa autorska jest pomysłodawcy i założyciela Andrzeja Deckerta. Według dostępnych źródeł, AWD jest pierwszą w Polsce wiejską placówką (typu Uniwersytet III Wieku) kształcenia ustawicznego, skierowana do słuchaczy wieku każdego.

Patronem Honorowym jest Wójt Gminy Rokietnica, Patronem Medialnym Redakcja Rokickich Wiadomości.

Dostojna Rada Mędrców – to organ reprezentacyjno – doradczy AWD. W jej skład wchodzą profesorowie akademiccy zamieszkujący na terenie gminy lub współpracujący z Akademią: prof.: Krystyna Pecold, Halina Batura – Gabryel, Andrzej Obrębowski, Marian Krawczyński (UMP), Władysław Balicki (rektor – senior WSB), Włodzimierz Fiszer (b. rektor AR), Jean Diatta (UP), Daniel Makowiecki (Uniw. Mikołaja Kopernika), Stefan Paszyc (b. prorektor UAM), Jerzy Świdziński (UAM), Przemysław Pałka (Uniwersytet Muzyczny).

Akademia otrzymała dużą pomoc organizacyjną od radnych: Ryszarda Lubka i Sylwii Kiejnich, także od „super – sołtysów” Marii Chojnackiej i Róży Lubka, którzy udostępniali swe świetlice dla potrzeb działalności AWD. Współpracuje ze Szkołą Podstawową w Rokietnicy. Szkoła nieodpłatnie użycza salę komputerową na zajęcia emerytów, w zamian przedstawiciele AWD czytają dzieciom bajki i wygłaszają pogadanki „opowieści leśne”.

W odróżnieniu od Uniwersytetów III Wieku (UTW) do uczestnictwa w zajęciach nie jest wymagana legitymacja emeryta lub rencisty. Wykłady, pogadanki mają charakter otwarty i są bezpłatne. AWD działa bez jakiegokolwiek wsparcia finansowego. Nie otrzymuje żadnych dotacji, mimo to doczekała się jubileuszu 10-lecia.

 Prowadzimy też zajęcia tematyczne w grupach ćwiczebnych:

– zdrowy kręgosłup

– marsz z kijkami (Nordic Walking)

– nauka i doskonalenie umiejętności w posługiwaniu się komputerem.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Ćwiczący w grupie „zdrowy kręgosłup” opłacają sami wynajem sali.

Ćwiczenia „zdrowy kręgosłup” dla pań i panów prowadzi mgr rehabilitacji Agnieszka Łaszcz. Zajęcia odbywają się w poniedziałki i czwartki o godz. 19.00 w sali GOK.

Treningi Nordic Walking prowadzi instruktor Polskiej Federacji Nordic Walking – Dariusz Kosicki. Zajęcia są w środy, godz. 18.30. Zbiórka przed Rokietnickim Ośrodkiem Sportu (od strony ronda).

Zajęcia komputerowe odbywać się będą w sali komputerowej Szkoły Podstawowej w Rokietnicy. Kontakt tel. 606 365 798.

Zajęcia prowadzi Marzena Idkowiak. Termin jest w trakcie ustalania.

Zapraszamy do udziału w naszych zajęciach wszystkich chętnych.

Wykłady, pogadanki mają charakter otwarty.

                                                               Kanclerz  AWD

                                                       dr n. biol. Andrzej Deckert

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!