Aktualności

INEA wybuduje sieć światłowodową w Gminie Rokietnica

data publikacji: 29/03/2018

KATEGORIA: Inwestycje

W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w gminie Rokietnica powstanie łącznie 65 km nowej sieci światłowodowej. Dzięki tej inwestycji, dostęp do szybkiego internetu uzyska prawie 2500 gospodarstw domowych w gminie. Prace prowadzone będą przez firmę INEA, wielkopolskiego operatora usług multimedialnych.

Projekt realizowany jest przez firmę INEA, w ramach współfinansowanego ze środków unijnych Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Jest to olbrzymie przedsięwzięcie, za sprawą którego operator zainwestuje w całej Wielkopolsce blisko 500 mln złotych. Głównym celem projektu jest dostarczenie usług światłowodowych do miejsc, w których wcześniej nie były one dostępne.

Dzięki działaniom związanym z projektem, INEA podłączy do swojej sieci blisko 160 tysięcy gospodarstw domowych w regionie, w tym aż 2388 w samej gminie Rokietnica. W ramach projektu POPC oraz porozumienia zawartego z Ministerstwem Cyfryzacji, INEA doprowadzi szybki internet także do wielkopolskich placówek edukacyjnych. Umożliwi to ich przyłączenie do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), której celem jest zmiana oblicza polskiego szkolnictwa i wyrównanie szans edukacyjnych uczniów ze wszystkich miejscowości.

Technologia światłowodowa gwarantuje, niezależnie od warunków atmosferycznych, niezawodne połączenie z szybkim internetem oraz dostęp do telewizji HD z najwyższej jakości obrazem i dźwiękiem. Światłowód zapewnia też bezpieczeństwo przesyłania danych.

Z inicjatywy wójta – Bartosza Derecha – rozpoczęto właśnie rozmowy z INEA o warunkach budowy sieci światłowodowej na terenie gminy. Ponadto, wójt ma zaproponować Radzie Gminy rozmowy na temat obniżenia rocznej stawki za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych w pasie drogowym dróg gminnych Takie działania w ramach programu POPC wspierane są przez Ministerstwo Cyfryzacji. Obniżenie stawek pozwoli bowiem na podłączenie do sieci światłowodowej dodatkowych adresów, które nie zostały objęte planami budowy w ramach projektów unijnych. Dzięki temu dostęp do nowoczesnej sieci światłowodowej będzie mogło uzyskać jeszcze więcej mieszkańców gminy Rokietnica.

We współpracy z samorządem gminy Rokietnica, INEA rozpocznie niebawem kampanię informacyjną, w ramach której przedstawiciele operatora będą docierać bezpośrednio do mieszkańców i odpowiadać na wszystkie pytania związane z projektem.

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!