Aktualności

Jak dbać o symbole narodowe

data publikacji: 29/04/2020

KATEGORIA: Okolicznościowe, Kultura

Koniec tego tygodnia to początek maja, a co za tym idzie trzy święta:

  • piątek – 1 maja – Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy,
  • sobota – 2 maja – Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Polonii i Polaków za Granicą,
  • niedziela – 3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W te dni wiele osób, czując patriotyczny obowiązek, wywiesza flagę Polski, eksponuje Godło Narodowe, śpiewa Hymn Narodowy i uczy jego tekstu najmłodszych obywateli. Warto wtedy pamiętać, poza radosnym świętowaniem, o zachowaniu szacunku wobec symboli narodowych. Są one bardzo ważnym elementem polskiej tożsamości i historii, o które walczyli nasi przodkowie, poświęcając swój dobytek, zdrowie, a niejednokrotnie i życie. Dlatego, kiedy wywieszasz flagę Polski, pamiętaj, żeby ją wyprać, wyprasować i powiesić kolorem czerwonym do dołu i białym do góry. Flaga Polski jest biało – czerwona, bez napisów, bez godła – flaga z godłem jest podnoszona tylko przez statki morskie, kapitanaty, lotniska i ambasady.

Godło Polski to biały orzeł na czerwonym tle. Orzeł na głowie zwróconej w prawo ma złotą koronę, jego skrzydła są rozwinięte, a szpony koloru złotego. Chcąc wyeksponować godło, upewnij się, że jest ono czyste, niewyblakłe i niezniszczone, nie ma na nim żadnych napisów.

Hymnem Polski jest „Mazurek Dąbrowskiego”, do którego tekst napisał Józef Wybicki. Każdy Polak powinien wiedzieć, jak zachować się podczas hymnu i znać jego słowa. Jak się zachować? Należy wstać, zdjąć czapkę (jeśli się ją miało na głowie), zachować powagę i spokój.

Pamiętajmy, że powyższe zasady pozwolą na świętowanie nie tylko radosne, ale uroczyste i godne.

Zachęcamy do wywieszenia w widocznych miejscach flagi Polski. Niech w ten weekend szczególnie każdy pamięta, że jest Polakiem.

Jak postępować z flagą Polski –> KLIKNIJ TUTAJ

Jak postępować z godłem Polski –> KLIKNIJ TUTAJ

Jak zachowywać się podczas hymnu Polski –> KLIKNIJ TUTAJ

 

Kolaż zdjęć z flagą Polski.

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!