Aktualności

Akcja Biało-czerwona Rokietnica

data publikacji: 29/10/2020

KATEGORIA: Kultura

Ogłaszamy Konkurs – „Mój biało-czerwony dom”

Zadaniem rodzin jest udekorowanie domu/mieszkania (np. balkony, okna) barwami narodowymi. Zdjęcia lub filmy przedstawiające proces przygotowywania ozdób oraz efekt finalny należy nadesłać do 12 listopada 2020 r. na adres: promocja@rokietnica.pl.

Tytuł maila: Konkurs: Mój biało – czerwony dom

W treści maila: imię i nazwisko osoby zgłaszającej (nazwisko rodziny), numer kontaktowy, zgoda na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rozstrzygnięcia konkursu oraz zgoda na publikację nadesłanych materiałów i imion oraz nazwiska rodziny.

Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ.

SMS do Ojczyzny

Na Wasze SMSy czekamy do 15 listopada br.

W holu budynku Biblioteki Gminnej 2 listopada stanie wielka plansza z wymalowanym konturem flagi Polski, na który będą przywieszane białe i czerwone kartoniki o wymiarach 6 x 9 cm. Na kartkach wpisane będą SMSy od mieszkańców do Ojczyzny. Przyczepione kartoniki „pokolorują” flagę na barwy narodowe.

Obecnie planujemy dwie formy wykonania flagi w terminie 2 – 10 listopada br.:

  1. Mieszkańcy przychodzą do Biblioteki Gminnej w godzinach jej otwarcia i samodzielnie wypisują SMSy, a następnie przywieszają karteczki do tablicy (2 listopada od godz. 16:00).
  2. Osobom, które z różnych względów nie mogą pojawić się w Bibliotece, proponujemy napisanie do nas maila na adres: promocja@rokietnica.pl lub wiadomości prywatnej do Rokietnica.pl na Facebooku. Autor powinien napisać, jaka treść ma zostać zamieszczona na kartoniku (przypominamy, że to krótka wiadomość – 160 znaków!), czy SMSa podpisać, a jeśli tak, to jak i jaki kolor kartonika autor wybiera. Karteczka z wpisanym przez nas SMSem zawiśnie na tablicy.

W przypadku pogorszenia sytuacji epidemicznej lub całkowitego lockdownu, dopuszczone będzie wykonanie przedsięwzięcia wyłącznie w drugiej postaci.

11 listopada gotowa flaga stanie w oknach Biblioteki, aby każdy mógł przeczytać zapisane w „smsach” słowa.

Rozdawanie flag Polski

Z uwagi na podtrzymujący się wysoki stopień zachorowań na COVID-19, jesteśmy zmuszeni odwołać akcję rozdawania mieszkańcom flag Polski.

Za utrudnienia przepraszamy!

 

Rozstrzygnięcie konkursów dla uczniów

Na początku października ogłoszone zostały trzy konkursy w ramach akcji „Biało-czerwona Rokietnica”.

W Konkursie literackim na napisanie wiersza/rymowanki o tytule: „Moja ojczyzna – Polska” dla uczniów klas 4-5 szkół podstawowych postanowiliśmy nagrodzić wiersz Michała Trzymkowskiego

Moja ojczyzna – Polska

Polsko, kraju nasz ojczysty

pachnąca świeżym chlebem

o niebie błękitnym i czystym.

Tu czuję się bezpiecznie

i pewnie w każdym dniu

Obyś taką Polsko była wiecznie

chcę mieszkać tylko tu.

Polakiem urodzony,

to dumnie bardzo brzmi

Dla nas ten kraj stworzony

Pokochaj go i Ty.

Michał Trzymkowski, lat 10, uczeń klasy 5

W Konkursie literackim dla uczniów klas 6-8 szkół podstawowych na napisanie dłuższej formy wypowiedzi (np. esej, felieton, list, opowiadanie) na temat „Za to kocham moją Ojczyznę”, który wygrali ex aequo Antoni Kobusiński i Jakub Gorczyński

Drogi Piotrku,

dziś będzie tak nietypowo… Ostatnio byłem u babci i dużo opowiadała mi na temat naszego kraju. I tak sobie pomyślałem, za co ja i Ty możemy kochać Polskę? Według mnie to kultura, bogata historia, zachwycające krajobrazy.

Nasz kraj jest dobrze rozwinięty pod względem technologii, coraz więcej jest dróg ekspresowych, autostrad, dzięki którym szybciej możemy dojechać do odległych miast. Nikt nie ma takiego cudu, jak Kopalnia Soli w Wieliczce, która jest zabytkiem na skalę światową. Każdy region, województwo mają swoje tradycje, do których teraz ludzie znów wracają, jak, np. pieczenie rogali świętomarcińskich, robienie na szydełkach koronkowych ubrań i ozdób, pieczenie i gotowanie bez dodatków chemii. W naszym kraju nadal żyje garstka bohaterów, dzięki którym Polska dziś jest wolna i niepodległa. O historię trzeba dbać, dobrze ją znać i nie pozwolić, by pamięć wśród rodaków zniknęła. Moja prababcia i pradziadek też byli wielkimi patriotami, którzy walczyli, by m.in. naszemu pokoleniu było lepiej. No i Papież Jan Paweł II, jeden z największych papieży w całej historii Kościoła.

Nasz kraj jest ponadto bardzo atrakcyjny pod względem krajobrazów i położenia. Świadczą o tym duże ilości turystów corocznie odwiedzających Polskę. Mamy piękny Bałtyk (choć często zimny), góry i całą otoczkę góralską (np. Zakopane, Bieszczady.)  Pełno szlaków z zamkami, które można zwiedzać. Przez nasz kraj przepływa dużo malowniczych rzek, na czele z Wisłą. Mamy wspaniałe porty (Gdynia, Gdańsk, Kołobrzeg) z latarniami morskimi i cumującymi statkami.

Polacy bardzo często, zwłaszcza w obecnym czasie pandemii, potrafią zaangażować się w pomoc bliźnim, działać w wolontariacie. Dotyczy to też pomocy zwierzętom i niesieniu pomocy schroniskom, m.in. poprzez zbiórki karmy.

To tyle, co przychodzi mi do głowy…  Jestem bardzo ciekawy, czy Twoje przemyślenia będą podobne, czy jednak inne? Czekam na Twój list, trzymaj się, Piotrku..

Do zobaczenia,

Antoni

Antoni Kobusiński, lat 11, klasa 6

 

Drogie Koleżanki i Koledzy!

W tym roku przypada 102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to doskonała okazja, do tego, abyśmy zastanowili się wspólnie, co dla nas młodego pokolenia – znaczy Polska i za co ją kochamy?

Z tematem tym wiąże się przede wszystkim patriotyzm.

Patriotyzm to słowo, które wypełnia wiele znaczeń. Pierwsza myśl jaka nam się nasuwa to miłość do ojczyzny. „Patria” to po łacinie ojczyzna słowo to dało początek wyrazowi patriotyzm. Ta krótka definicja ukazuje nam, z jak wielkim słowem mamy do czynienia.

Jesteśmy Polakami i rzeczą naturalną jest, że cechuje nas narodowy patriotyzm, który objawia się szacunkiem do ojczyzny. Obchodzimy zatem święta narodowe, bierzemy udział w uroczystościach, znamy polską literaturę i dorobek najwybitniejszych polskich autorów.

Wielu z nich znanych jest na świecie co jest dla nas Polaków powodem do dumy. Kibicujemy również sportowcom, zwłaszcza wtedy, gdy nas reprezentują na światowych arenach.

Ojczyzna to kolejne słowo nierozerwalnie związane z patriotyzmem. Nieprzypadkowo pojęcie „ojczyzna” pochodzi od wyrazu „ojciec”. Oddawanie więc czci ojcu to wypełnianie IV Przykazania Dekalogu.

Ojczyzną jest również polska przyroda. Często mówimy „nasza mała Ojczyzna”, myśląc o miejscu naszego zamieszkania, pracy, miejscu naszych zabaw. Te „małe Ojczyzny” od morza aż po góry wypełnione są  bujną roślinnością, łanami zbóż, w których rosną maki i bławatki. To także polskie lasy, gęste puszcze, a w nich rzadko spotykane gatunki dzikich zwierząt.

Polska to jednak przede wszystkim my wszyscy – Polacy, połączeni wspólnym językiem, historią, tradycją. I choć wiele nas dzieli czy różni, łączy nas jedno – wspólna przynależność do naszego kraju.

Za to właśnie kocham Polskę.

Jakub Gorczyński, lat 11, klasa 6

W Konkursie graficznym na projekt okładki listopadowego numeru miesięcznika Rokickie Wiadomości. Okładkę w tematyce niepodległościowej, wpisującą się w hasło „BIAŁO-CZERWONA ROKIETNICA”, wykonaną w formie grafiki komputerowej wygrał Oliwier Bandosz, uczeń klasy 8.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Z każdym z nich skontaktujemy się w celu wręczenia nagród. Pozostałym uczestnikom konkursów bardzo dziękujemy za udział i mamy nadzieję, że praca nad wierszami i dłuższymi wypowiedziami o Polsce wzmocni jeszcze bardziej miłość do naszej Ojczyzny.

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!