Aktualności

2018 Rokiem Powstania Wielkopolskiego w Gminie Rokietnica

data publikacji: 28/05/2018

KATEGORIA: Kultura

Z wolnością w polskim sercu

Nowe rewelacyjne zbiory ROKIETNICKIEGO ARCHIWUM CYFROWEGO.

Zapraszamy do kontaktu, udostępniania dokumentów, zdjęć i nietuzinkowej podróży w przeszłość rokietnickim wehikułem czasu

Tym razem wycinek historii Przybrody i jej mieszkańców

Ta stara pocztówka przedstawia gościniec, dworzec i pałac w Przybrodzie. Na froncie domu szyld z widniejącym dokładnie napisem: „Gasthof zum deutschen Kaiser. Anton Mischke”. Przed domem – właściciele. Jest rok 1915.

Dom w Przybrodzie (dziś ulica Kaźmierska 15) wybudowany został w 1905 roku przez Antoniego i Jadwigę Mischke. Antoni pochodził z Kaźmierza, a Jadwiga z Tarnowa Podgórnego. Dom powstał na fundamentach starej karczmy. Antoni wybudował go z przeznaczeniem na gościniec i sklep. Zależało mu na tej lokalizacji ze względu na stację kolei, dzięki której mógł zaopatrywać się w towar. Po śmierci pierwszego właściciela w roku 1920, dom odziedziczyła jego córka Marianna, która wraz z mężem Maksymilianem kontynuowała pracę rodziców. Z rodzinnych przekazów wynika, że gościniec odwiedzali głównie kupcy jadący do Poznania.

W czasie II Wojny Światowej cała rodzina została wysiedlona do Góry pod Tarnowem Podgórnym, a dom przejęli Rosjanie, robiąc w nim szpital polowy. Po wojnie Marianna i Maksymilian wrócili do zdemolowanego domu. Nie prowadzili już zajazdu, ich czas wypełniało wychowanie dwóch synów i niewielkie gospodarstwo.

Po dziś dzień dawny gościniec w Przybrodzie jest w rękach potomków Antoniego i Jadwigi Mischke. Ich groby znajdują się w Cerekwicy na starym cmentarzu przy pomniku Powstańców.

Niewiele zostało pamiątek po okresie świetności zajazdu, uratowało się zaledwie kilka faktur z początku XX wieku, których skany przesłała do rokietnickiego Archiwum Cyfrowego prawnuczka pierwszych właścicieli, pani Marzena. Dziękujemy, że zechciała opowiedzieć historię swojego rodzinnego domu.

Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim

W ramach przyjętego przez komitet organizacyjny Obchodów Roku Powstania Wielkopolskiego w Gminie Rokietnica harmonogramu działań, są i te skierowane do uczniów i młodzieży. Niezwykle cenne jest, że inicjatywę i ciężar przygotowań wzięli na siebie nauczyciele i wychowawcy oraz to, że podejmowane są wspólne projekty: obejmujące wiele szkół, różnych szczebli, prowadzonych nie tylko przez Gminę Rokietnica. Do takich właśnie przedsięwzięć należał Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Jego organizatorem był Zespół Szkół im J.W. Zamoyskich w Rokietnicy, zaś pomysłodawcą pytań i koordynatorem – Julieta Śniady nauczyciel tej prowadzonej przez powiat poznański placówki.

Celem konkursu było przede wszystkim rozbudzenie zainteresowań historią poprzez pryzmat regionu i dziejów własnej rodziny. Przygotowane zadania miały pokazać znaczenie słów Niepodległość, Ojczyzna, Tożsamość w kontekście aktywnej społecznej postawy. Takiej, którą kształtuje honor, odpowiedzialność, zaangażowanie i wiara. Ważne było także pokazanie kontekstu międzynarodowego, uczącego szukać przyczyn i związków pomiędzy historią regionalną i powszechną.

W wiedzowych zmaganiach, polegających na rozwiązaniu testu składającego się z 25 pytań, wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rokietnicy, uczniowie klas gimnazjalnych tejże placówki, oraz młodzież Zespołu Szkół im J.W. Zamoyskich w Rokietnicy i Technikum w Poznaniu.

Konkurs pod patronatem Wójta Gminy Rokietnica odbył się 25 kwietnia 2018 r. Fundatorem nagród był Urząd Gminy Rokietnica.

Oto wyniki:

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rokietnicy

  • I miejsce Franciszek Lis
  • II miejsce Julia Gąska
  • III miejsce Małgorzata Cichańska

Klasy gimnazjalne SP w Rokietnicy

  • I miejsce Izabela Cofta
  • II miejsce Milena Malicka
  • III miejsce Marta Michniewicz

Zespół Szkół im J.W. Zamoyskich w Rokietnicy

  • I miejsce Izabela Gromna
  • II miejsce Nicole Korzec
  • III miejsce Marta Kończak

Dziękujemy i gratulujemy laureatom.

Julieta Śniady

NASZE WYDARZENIA: Historyczna wyprawa Z ROKBUSEM

 

Podczas V Festynu Rodzinnego Rokietnickie InteGRAcje w ramach Roku Powstania Wielkopolskiego ROKBUS organizował wyprawę do Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbora-Muśnickiego w Lusowie. To tu gromadzone są pamiątki związane z powstaniem wielkopolskim oraz generałem Józefem Dowborem-Muśnickim, mieszkającym w Lusowie w latach 1920-1937. Wszyscy chętni, bezpłatnie kursującym autobusem ROKBUS-u, mogli odwiedzić to miejsce. Zarówno najmłodsi, którymi opiekowała się specjalna opiekunka, jak i dorośli mogli zwiedzić muzeum z przewodnikiem. Niezapomnianą pamiątką były nie tylko wrażenia i oglądane na miejscu zbiory, ale i wyjątkowy, przygotowany na tą okazję bilet rozdawany na tematycznym stoisku ROKBUS-u.

Więcej o Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbora-Muśnickiego w Lusowie na http://www.muzeumlusowo.pl/

Szczegółowa relacja z wypraw: w kolejnych „RW” i na www.rokietnica.pl

RODZINNIE do muzeum: „Pod znakiem ORŁA BIAŁEGO” – wystawa w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu

Wśród rodzinnych planów na spędzenie wolnego czasu, warto wziąć pod uwagę odwiedzenie miejsc przypominających ważne daty i potraktować historyczne kierunki wycieczek jako własny – prywatny sposób uczestnictwa w 100-leciu obchodów odzyskania Niepodległości i Powstania Wielkopolskiego. Namawiamy do nich tym bardziej, że ciekawa oferta znajduje się niedaleko i nie wymaga specjalnych nakładów. Można także połączyć ją z innymi pomysłami na rodzinne wyprawy.

  • Pod znakiem ORŁA BIAŁEGO”  wystawa czasowa: 15.04.2018 – 11.11.2018 r.

Głównym celem wystawy jest pokazanie zachowanych źródeł i materiałów upamiętniających udział mieszkańców Wielkopolski w działaniach na rzecz odzyskania niepodległości, przede wszystkim w Powstaniu Wielkopolskim 1806 r., Powstaniu Wielkopolskim 1848 r. i Powstaniu Wielkopolskim 1918–1919 r. Wystawa przypomina także udział Wielkopolan w Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 r., w Legionach Polskich gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, w wojskach Księstwa Warszawskiego, czy też w wydarzeniach poznańskich z 1846 r. Mieszkańców ziem zaboru pruskiego nie zabrakło też w Powstaniu Listopadowym 1830–1831 i w Powstaniu Styczniowym 1863–1864.

Zgromadzone eksponaty to zbiory własne uzupełnione o cenne obiekty wypożyczone od instytucji i osób prywatnych, w tym również dotyczące pracy organicznej podtrzymującej polskość w okresie zaborów.

Zgromadzono długą i krótką broń palną, broń białą, przede wszystkim szable, pałasze i tasaki, a także broń drzewcową – lance kawaleryjskie i tak bardzo charakterystyczne dla polskich powstań narodowych – kosy bojowe. Są też pojedyncze przykłady powstańczej artylerii. Pokazano też – bardzo dzisiaj rzadkie, umundurowanie i oporządzenie.

Na wystawie najliczniejsze są dokumenty, fotografie i przedmioty o charakterze pamiątkowym. Na wielu spośród nich znajdują się wizerunki Orła Białego.

  • Kokardy biało-czerwone – ekspozycja stała związana z obchodami stulecia niepodległości w roku 2018

Prezentacja obejmuje obiekty związane z obchodzonym 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W muzealnych salach zgromadzono eksponaty odnoszące się nie tylko do wydarzeń z roku 1918, lecz także sprzed około 250 lat: portrety osób zasłużonych w bojach o Polskę oraz pamiątki kolejnych powstań narodowych z XIX w. Ciekawe są także eksponaty z czasów końca I wojny światowej dokumentujące finał dążeń Polaków do odzyskania własnego państwa.

Szczególnie interesujące elementy wystawy zostały wyróżnione biało-czerwoną kokardą.

  • Wystawie towarzyszy pokaz „Dawna broń z kolekcji Michała Palacza z Wielkiego, ofiarowana do zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego – pamięci żony Aleksandry”.

W Wielkopolskim Muzeum Wojskowym ofertę edukacyjną stanowią lekcje muzealne skierowane do szkół i kół zainteresowań.

NASZE WYDARZENIA:

Rodzinny Rajd Rowerowy – tym razem nie tylko ZABIERZE SERCE ale i powiedzie „Ku Pamięci”. Zapraszamy w imieniu perfekcyjnych Organizatorów

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci. „

W kąciku powstańczym „Rokickich Wiadomości” wiersz Ryszarda Szali. I dowód starannego wznoszenia dzięki pamięci i staraniu potomków tego, co niestety bywa niszczone przez innych.

Powstańcza Rokietnica
Spoczęli w Rokietnicy między torami
To Oni kiedyś byli przeszkodą
Na tym cmentarzu zostali z nami
Młodzi co opór stawiali wrogom
Turkot pociągu wciąż Im rozbrzmiewa
Jak kiedyś na zbiórce przy małej stacji
Latem i zimą szumią im drzewa
Ginęli za Wolność Polskiej tej nacji
Przy Pastorówce zbiórka na rogu
Albo na dworcu owej kolei
Na chwałę Polsce na chwałę Bogu
Krok do Wolności jeno już mieli
Wolność własnymi chadza drogami
Oddali za nią ciało i duszę
Za Bohaterstwo na nią skazani
Przez wiek przeżyli wszak tu katusze
Na bój ostatni stąd wyruszyli
Matka i siostra w domu ostała
By gdzieś Powstańcy wsparcie dostali
Ojczyzna wtedy głośno wzywała
Choć Rokietnica pruską ostoją
Mieszkał tu Polak z dziada pradziada
Prusak świątynię miał tutaj swoją
Najeźdźcy złemu już wtedy biada
Są i z Krzyszkowa waleczni młodzi
Wieś to najstarsza jest w okolicy
Tu bohaterstwa każdy dowodzi
Wolność dziś dla nich jeno się liczy
Nawet ta mała w parku sadyba
Po dzień dzisiejszy tu się została
Świadkiem zwycięstwa chciała być chyba
Cząstka historii to tylko mała
Od wieków co rok kwitnie Rokita
Nowe w około domy wciąż rosną
Gmina co pięknie dzisiaj rozkwita
Cieszmy się zatem tym niczym wiosną
Zapalić świeczkę na Ich mogile
Albo też piękne kwiaty położyć
Możemy dla Nich zrobić choć tyle
Za to żem wolnym mogłem się rodzić
To tu historii karta jest cała
Wciąż jeździ pociąg szybko po torze
Wspaniałych Obrońców Ojczyzna miała
Wielcy Rodacy mój dobry Boże.
Autor: Ryszard Szala – członek Stowarzyszenia Forum Antoniego z Napachania
Napachanie, 02.2018r.

Mogiła Marcina Rzepki – Powstańca Wielkopolskiego na Starym Cmentarzu w Cerekwicy. Wieńczył ją pierwotnie metalowy krzyż, później skradziony przez złomiarzy. Troskliwy wnuk, już współcześnie, wzniósł nad nią nowy nagrobek.

oprac. Danuta Potrawiak

materiały dot. Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego oprac. dzięki p. Annie Szukalskiej – Kuś

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!

REGULAMIN