Aktualności

Fala upałów w Polsce

data publikacji: 12/06/2019

KATEGORIA: Komunikaty, Środowisko

Zgodnie z prognozą IMGW w ciągu najbliższych dni (10-13 czerwca) na przeważającym obszarze kraju będzie utrzymywała się bardzo wysoka temperatura (od 29 do 33°C). Ochłodzenie pod koniec tygodnia będzie prawdopodobnie krótkotrwałe i ograniczone do południowo-zachodniej części Polski. W weekend 15-16 czerwca ponownie temperatura wzrośnie powyżej 30°C.

Wysokiej temperaturze towarzyszyć będą burze, spodziewane już dziś i jutro w województwach zachodnich. Podczas burz opady wyniosą do 40 mm, a porywy wiatru do 80 km/h, jutro na Dolnym Śląsku nawet do 100 km/h.

Utrzymywanie się wysokiej temperatury powietrza na obszarze całego kraju przez niemal tydzień może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu energetycznego i sieci wodociągowej, a także dla zagrożenia pożarowego w lasach.

Przypominamy również, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych posiada program pod nazwą „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu”, który stanowi narzędzie do udzielania pomocy osobom z niepełnosprawnościami w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej. (Sytuacja kryzysowa to: sytuacja spowodowana wystąpieniem żywiołu, rozumianego jako powódź i inne ekstremalne zdarzenia atmosferyczne oraz katastrofy naturalne w postaci m.in. silnych wiatrów, huraganów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych, osuwisk terenu, które wystąpiły nagle, niespodziewanie i gwałtownie, powodując zagrożenie dla ludności i straty w mieniu w znacznym rozmiarze.) Decyzję o uruchomieniu realizacji programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu” w związku z zaistnieniem danej sytuacji kryzysowej podejmuje Zarząd PFRON, pod warunkiem uruchomienia pomocy dla osób poszkodowanych w wyniku żywiołu przez organy administracji rządowej lub samorządowej.

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!