Aktualności

Od 1 maja 2019 roku frakcja BIO tylko w pojemniku

data publikacji: 07/03/2019

KATEGORIA: Środowisko

Rok 2018 był rokiem zasadniczych zmian w zakresie odbioru odpadów komunalnych. Wyodrębniona została m.in. frakcja odpadów BIOdegradowalnych. W minionym roku odebraliśmy od Państwa ok. 1000 ton bioodpadów. Zarówno z naszych doświadczeń, jak i zaprzyjaźnionych gmin ościennych wynika, że pojemnikowy system odbioru odpadów BIO:

  1. równo traktuje Mieszkańców – ok. 30% Mieszkańców Gminy Rokietnica już dzisiaj korzysta z własnych/wspólnotowych pojemników lub posiada kompostowniki i w swojej opłacie za śmieci częściowo pokrywa system workowy BIO, z którego korzystają inne osoby,
  2. pozytywnie wpłynie na ergonomię pracy obsługi – zmniejszy jej obciążenie fizyczne (dziennie jeden pracownik odbiera nawet do 4 ton bioodpadów) i zwiększy wydajność (np. brak przerw na zbieranie odpadów wysypanych z pękających/zdegradowanych worków),
  3. w dłuższej perspektywie czasowej będzie systemem tańszym, z uwagi na ciągle rosnące ceny worków BIO.

Stąd od 1 maja 2019 roku frakcja odpadów BIOdegradowalnych będzie odbierana jedynie z pojemników*:

Z naszych obserwacji wynika, że optymalną wielkością pojemnika na odpady BIO dla przeciętnej posesji jest kubeł o pojemności 240 l z uwagi na:

  • dużą produkcję bioodpadów w okresie wegetacji roślin (kwiecień-wrzesień),
  • fakt, że pojemnik  240 l zajmuje prawie tyle samo miejsca w „boksie” co pojemnik 120 l,
  • korzystną w stosunku do pojemności cenę.

WAŻNE!!!

Zakupiony przez Państwo pojemnik musi posiadać certyfikat europejskiej normy EN-840.1 i być przystosowany do obsługi przez krajowe pojazdy.

Zachęcamy do zakupu pojemnika BIO w PUK, gdzie cena NOWEGO pojemnika BIO 240 l wraz z dowozem na terenie Gminy Rokietnica wyniesie tylko 150 zł brutto.

W jaki sposób można KUPIĆ pojemnik w PUK:

INSTRUKCJA oraz ZASADY SEGREGACJI >>> POBIERZ

oraz aktualizacja zasad segregacji odpadów:

* Wyjątkiem od tej reguły będzie okres jesienny (wrzesień-listopad), podczas którego w siedzibie PUK w Bytkowie, przy ul. Topolowej 6 lub w PSZOKu będzie można pobrać specjalnie opisane worki służące tylko zbiórce liści.

Źródło: Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o.

Mapa – wyszukiwanie adresów

NEWSLETTER

Dowiedz się pierwszy o nadchodzących imprezach kulturalnych
i wydarzeniach z życia Gminy Rokietnica!